23. května 2012 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dostavba D11 je opět v ohrožení. Smlouva na poslední pozemek neplatí

Dálnice D11. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice D11. | foto: ŘSD

PRAHA Dostavba dálnice D11 do Hradce Králové je opět ohrožena. Darovací smlouva z letošního ledna na poslední chybějící pozemek je neplatná a o nové dohodě s Ředitelstvím silnic a dálnic a ministerstvem dopravy nechce syn majitelky pozemku David Štros ani slyšet.

Platnost darovací smlouvy zpochybnilo ministerstvo financí, protože Štros prý neměl od matky plnou moc na darování pozemku, ale jen na jeho prodej.

Komunikace s úřady podle Štrose vázne

"Plná moc nebyla vystavena na prodej. Oni tu plnou moc měli týden před tím, než se to podepisovalo a ministerstvo dopravy proti tomu nic nenamítalo," uvedl Štros. Navíc podle něj komunikace s úřady vázne i nyní a po darování pozemku mu na sekretariátu ministra dopravy nikdo nebyl schopen říct, v jaké fázi se proces schválení darovací smlouvy na ministerstvu financí nachází.

ČTĚTE VÍCE:

Podle šéfa Ředitelství silnic a dálnic Davida Čermáka ale Štros na dřívějším osobním setkání přislíbil, že podepsanou plnou moc na darování ředitelství předá.

Čermák, tehdy ještě jako poradce ministra, mu prý konkrétní podobu dokumentu podle požadavků ministerstva financí zasílal.

Průtahy termín stavby neohrožují

Varianty dalšího postupu pro případ, že by další dohoda nebyla možná, zatím Ředitelství silnic a dálnic podle Čermáka nezvažuje. Časové průtahy termín stavby totiž neohrožují, protože do konce roku se má na pozemcích potřebných pro dostavbu dálnice (s výjimkou toho, který patří Štrosovým) uskutečnit hydrologický a archeologický průzkum.

Sporný pozemek patřící Štrosovým má rozlohu zhruba 120 arů. Není tedy příliš veliký, ale protože se nachází přímo u hrany právě dostavěné komunikace, není možné ho obejít, dodal Čermák. Poslední tříkilometrový úsek chce Ředitelství silnic a dálnic začít stavět v letech 2013 až 2014. Měl by přijít na 1,5 miliardy korun. Spor státu o výkup pozemků pro D11 se vleče už 17 let.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK