2. července 2009 10:17, aktualizováno  11:35 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy bojují na poli Student Agency, vypraví autobusy do Norimberka

Norimberk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Norimberk | foto: Reprofoto

PRAHA České dráhy vstupují na trh autobusové dopravy. Devátého srpna zahájí ve spolupráci s německým dopravcem Deutsche Bahn přímou autobusovou linku Praha - Norimberk. Do Norimberku jezdí i žluté autobusy společnosti Student Agency, jejíž majitel Radim Jančura je velkým kritikem drah. Podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského jsou ceny jízdenek nižší než u Student Agency. To však platí pouze při nákupu přes internetový obchod ČD.

Denně v každém směru pojede šest spojů. Autobusová linka bude začleněna do jízdního řádu Českých drah a bude jezdit z Hlavního nádraží. Autobusy nebudou na trase zastavovat a do Norimberka dorazí za tři hodiny a 45 minut. Na trase nyní jezdí denně dva páry rychlíků, kterým ujetí trvá pět hodin.

Kolik budou stát jízdenky?

Cena jednosměrné jízdenky ve druhé třídě bude 48 eur (1282 Kč) , za první třídu obsahující kromě jízdného bonusové občerstvení zákazník zaplatí 78 eur. Vždy je třeba si zajistit i rezervaci místa. Cena jednosměrných elektronických jízdenek eTiket pro druhou třídu dostupných přes internetový obchod Českých drah nebo přes kontaktní centrum prostřednictvím služby TeleTiket bude 26 eur.

Společnost Student Agency nabízí jednosměrné jízdenky do Norimberka za 35 eur (850Kč), při zakoupení 30 dní před odjezdem 23 eur (550 Kč). Navíc nabízí slevy pro mládež a seniory.

Jízdenka v rychlíku Českých drah vyjde na  43 eur (1149 Kč).

zdroj: ČD; www.jizdenka.cz; www.studentagency.cz

Mluvčí ČD Radek Joklík dodal, rozvoj autobusové dopravy doplňující páteřní železniční dopravu je jedním ze "strategických směrů dalšího rozvoje podnikatelských aktivit Českých drah". Linka do Norimberka má být první vlaštovkou.

Cenové srovnání není jednoduché kvůli složitým systémům slev u všech dopravců. V základní ceně (48 eur - 1282 Kč) bude nový spoj dražší než vlak i autobus Student Agency, snížená cena při nákupu na internetu bude srovnatelná s konkurencí.

Podle Joklíka dráhy nabídnou denně ve slevě zhruba kapacitu jednoho autobusu. "Nevymezujeme se vůči Student Agency, jdeme svojí vlastní cestou," uvedl mluvčí.

Šéf Student Agency Radim Jančura naopak dráhy často kritizuje za údajné potlačování konkurence na kolejích. Jančurova firma chce vstoupit na železnici, zatím však žádný projekt nerealizovala. Naposledy v červnu odstoupila z tendru na provoz vlaků na Liberecku.

Nákres autobusu Setra, který bude jezdit na lince Praha - Norimberk, provozované českými a německými drahami.Na lince budou jezdit moderní autobusy SETRA provozované Deutsche Bahn. Podle ČD nabídnou zákazníkům špičkovou kvalitu cestování první i druhou třídou, snack bar a toalety, stejně jako další palubní služby.

Lidovky.cz, ČTK