10. září 2009 12:04 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy 'humanizují' rychlíkové vozy, vylepšují interiér i WC

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Humanizace vagonů Českých drah. Při ní neprochází vagóny kompletní modernizací, ale pouze se vylepšuje jejich interiér.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Humanizace vagonů Českých drah. Při ní neprochází vagóny kompletní modernizací, ale pouze se vylepšuje jejich interiér. | foto: České dráhy

PRAHA České dráhy mají problémy se získáním financí na nákup nových vozů. Proto alespoň rekonstruují ty staré tak, aby je bylo možné použít na rychlíkových tratí, kde se očekávají poněkud jiné standarty cestování, než tam firma na některých spojích nabízí nyní. Po první desetikusové sérii z letošního léta prochází omlazovací kúrou další desítka vozů 1. třídy.

Hotový je podle dnešní tiskové zprávy ČD také prototyp renovace interiéru rychlíkového vozu 2. třídy. Tento program nazývají České dráhy humanizací rychlíkových vozů.

Humanizace vagonů Českých drah. Při ní neprochází vagóny kompletní modernizací, ale pouze se vylepšuje jejich interiér.

Při ní neprochází vagóny kompletní modernizací, ale pouze se vylepšuje jejich interiér. Podle mluvčího ČD Petra Šťáhlavského jde o finančně nenáročné a rychlé zlepšení kvality cestování. V příštích měsících by touto omlazovací kúrou měly projít další desítky vagónů.

 "Vozy při této omlazovací kúře dostávají například nové podlahové krytiny, opraveny a natřeny jsou záchody, nové potahy mají sedačky. Ty procházejí také celkovou opravou. Ve druhé třídě chceme nahradit nepohodlnou koženku novým příjemným prodyšným materiálem, který interiér vagónu také výrazně oživí. Cestující tak na první pohled vidí značnou změnu k lepšímu," vysvětlil rozsah oprav náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Antonín Blažek.

Humanizace vagonů Českých drah. Při ní neprochází vagóny kompletní modernizací, ale pouze se vylepšuje jejich interiér.

První desítka vozů 1. třídy prošla podle Šťáhlavského obnovou v létě a nyní na ně navázala druhá desetikusová série, která bude hotová do konce roku. Hotová je také prototypová obnova interiéru vozu 2. třídy, který je vybavený sedačkami potaženými výrazně modrou textilií.

Vedle prosté obnovy interiéru osobních vozů nyní podle náměstka Blažka probíhá také výběrové řízení na nákup stovky používaných nicméně moderně vybavených rychlíkových vozů ze zahraničí.

Humanizace vagonů Českých drah. Při ní neprochází vagóny kompletní modernizací, ale pouze se vylepšuje jejich interiér.

Dalším projektem je komplexní modernizace vhodných typů vagónů Českých drah. Příkladem je přestavba bufetových vagónů z 80. let na moderní bistrovozy s oddíly 1. třídy a s klimatizací. Prototyp tohoto vagónu bude podle mluvčího představen příští týden na Strojírenském veletrhu v Brně.

nev, Lidovky.cz
  • 20Diskuse

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na Lidovky.cz