2. října 2009 11:59 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy zrušily smolný tendr na pronájem nízkopodlažních vlaků

Na moderní vlaky si na českých kolejích ještě počkáme. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na moderní vlaky si na českých kolejích ještě počkáme. |

PRAHA Výběrové řízení Českých drah na pronájem osmi motorových nízkopodlažních vlaků neskončilo úspěchem. V tendru přišla jediná nabídka, kterou dráhy vyřadily kvůli nesplnění podmínek. Tendr od počátku provází smůla. Vyhlášení soutěže dráhy několik měsíců odkládaly a během tendru se musel prodlužovat termín pro podání nabídek.

Pokud se účastník soutěže neodvolá, dráhy řízení oficiálně zruší, sdělil na dotaz ČTK mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Šéf Českých drah Petr Žaluda se již před několika týdny nechal slyšet, že nabídnutá cena za pronájem je příliš vysoká. "Výše nabízené ceny při tomto rozhodnutí nebyla důležitá, přesto lze konstatovat, že byla výrazně vyšší, než jsme očekávali," komentoval to Šťáhlavský. Cenu šestiletého pronájmu odhadoval podnik při vypsání tendru na 400 milionů korun bez daně z přidané hodnoty.

Moderní vlakové jednotky měly jezdit od letošního prosince na trasách Praha - Písek - České Budějovice a Praha - Rakovník. Akvizici však od počátku provází smůla. Vyhlášení soutěže dráhy několik měsíců odkládaly a během tendru se musel prodlužovat termín pro podání nabídek.

Podle Šťáhlavského nebylo zatím o dalším postupu rozhodnuto. Na lince do Rakovníka tak zůstanou i nadále modernizované starší motoráky, na trase do Budějovic jezdí klasická těžká lokomotiva s vagony.

ČTK