Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Exšéf rakouské vlády Kern se stal hlídačem státní dráhy v Rusku

Christian Kern | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Christian Kern | foto: Reuters

VÍDEŇ/MOSKVA Bývalý rakouský kancléř Christian Kern se stal členem dozorčí rady společnosti Ruské železnice. S vysokou politikou skončil předloni a dlouhodobě plánoval vrátit se k manažerské práci.

Stručná informace o novém angažmá známého politika přišla ve středu z Moskvy. A Christian Kern není zase až tolik překvapivá: někdejší předseda vlády a šéf Socialistické strany Rakouska už v minulosti vedl rakouské státní dráhy ÖBB.

Ve společnosti Ruské železnice zasedne v dozorčí radě, bude tedy jedním z dohližitelů nejvyšších manažerů státního dopravce. Kernův případ není nijak výjimečný. Na rozvoji dobrých vztahů s Ruskem jsou zainteresováni i další rakouští politici.

Například Wolfgang Schüssel, který byl rakouským spolkovým kancléřem v letech 2000 až 2007, působí v dozorčí radě ruského ropného koncernu Lukoil.

Ruské železnice v minulosti hlídal také bývalý šéf německých drah Deutsche Bahn Hartmut Mehdorn. V zemi prezidenta Vladimira Putina dlouhodobě působí někdejší německý spolkový kancléř Gerhard Schröder.

Odpůrce sankcí

Christian Kern vydržel v křesle spolkového kancléře od května 2016 do prosince 2017. S politikou skončil po parlamentních volbách v roce 2017, v nichž jeho strana skončila na druhém místě za lidovci.

Rakouský server k.at uvedl, že v Rusku je 53letý manažer považován za odpůrce sankcí uvalených EU na Rusko v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem. Tuto nálepku si vysloužil mimo jiné kvůli založení diskusní platformy, zaměřené na posilování oboustranných vztahů.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

George Soros (na snímku z roku 2018). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

George Soros (na snímku z roku 2018). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

George Soros (na snímku z roku 2018). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...