12. ledna 2014 13:25 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jančura na nákupu. V Rakousku pořídil 45 nových RegioJetů

Vlak společnosti RegioJet s majitelem skupiny Student Agency Radimem Jančurou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak společnosti RegioJet s majitelem skupiny Student Agency Radimem Jančurou | foto: ČTK

PRAHA Firma RegioJet, která je největším soukromým železničním dopravcem v ČR, nakoupila od rakouských drah 45 osobních vagonů. Počet jejich vozů pro dálkovou osobní přepravu se téměř zdvojnásobil, společnost jich má 95.

Vagony budou od března přidány k soupravám jezdícím na trase Praha-Ostrava-Žilina, řekl Aleš Ondrůj, mluvčí holdingu Student Agency, jehož je RegioJet součástí. Cenu nově pořízených vozidel neuvedl.

Na lince Praha-Ostrava-Žilina zahájila firma provoz 26. září 2011. Denně na ní vypraví deset zpátečních spojů. Soupravy tvoří sedm až osm vagonů. Často jsou zcela zaplněny. Po pořízení nových vagonů se proto soupravy rozšíří až na deset vagonů.

ČTĚTE TAKÉ

Jde o vozy, které prošly celkovou modernizací, uvedl mluvčí. Doplnil, že 27 ze 45 železničních vagonů jsou vozidla typu Relax nabízející cestování v kožených sedačkách umístěných ve velkoprostorovém oddíle (interiér typu letadlo), popřípadě v pohodlných business kupé se sedačkami po čtyřech.

Přikoupené vagony mají pomoci ve špičkách

Firma RegioJet na trase Praha-Ostrava-Žilina loni přepravila celkem 1,6 milionů cestujících, což byl ve srovnání s předloňskem nárůst počtu pasažérů o 42,5 procenta. Majitel Student Agency Radim Jančura uvedl, že RegioJet má letos v plánu přepravit o 30 procent cestujících na této trase více než loni, což by představovalo celkem 2,1 milionu přepravených pasažérů.

Vlak společnosti RegioJet.

Vlak společnosti RegioJet.

Přidání nových vozů do souprav by podle něj mělo vést k tomu, aby byla jejich přeprava pohodlnější, a to zejména ve špičkách. "Chceme uspokojit i ty, kdo si nechtějí nebo nemohou udělat rezervaci dopředu a prostě přijdou k vlaku a chtějí si koupit lístek a hned cestovat," zdůraznil Jančura.

Doplnil, že RegioJet může nyní zařadit do provozu větší počet vozů, než bude tzv. turnusová potřeba. Osloví proto také vlády ČR a Slovenské republiky s nabídkou nasazení těchto vozů na další vlaky v obou zemích. "Jsme připraveni bez nároku na dotace převzít provoz ztrátových dálkových vlaků, jejichž provoz navíc stále stát dotuje ročně stovkami milionů Kč", uvedl Jančura.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz