10. května 2019 15:28 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Japonsko testuje nový typ rychlovlaku šinkansen, má aerodynamický „nos“ dlouhý až 22 metrů

nový rychlovlak v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy nový rychlovlak v Japonsku. | foto: Reuters

PRAHA /VIDEO/ Japonsko v pátek testuje nový prototyp rychlovlaku šinkansen. Model Alfa-X překoná přepravní rychlost dosavadních rychlovlaků, bude jezdit rychlostí až 360 kilometrů za hodinu. Testovací jízdy začaly v pátek, uvedení do provozu je naplánováno na rok 2030. Informoval o tom server The Telegraph.

Nový vlak je plný nejmodernějších technologií. Výrobce bude testovat dva různé designy, které od jejich předchůdců odlišuje extrémně protáhlý aerodynamický „nos“ dlouhý 16 a 22 metrů. Testy ukážou, která ze dvou verzí je úspěšnější ve snížení tlaku a hluku při průjezdech tunely. Mezi další novinky patří speciální vybavení, které má snížit dopady při případném zemětřesení.

nový rychlovlak v Japonsku.
nový rychlovlak v Japonsku.

S rychlostí 360 kilometrů za hodinu překoná Alfa-X vlaky, které dnes jezdí v Japonsku a ve Francii a přepravují cestující rychlostí přibližně 320 kilometrů za hodinu. Japonsko poprvé představilo šinkanseny v roce 1964 během letních olympijských her v Tokiu, čímž chtělo demonstrovat úspěch prosperující poválečné ekonomiky.

Nejrychlejšími rychlovlaky zůstávají takzvané maglevy, které využívají technologie magnetické levitace. Používají je dopravci v Číně, Německu i Japonsku, vlaky dokáží jet maximální rychlostí až 430 kilometrů za hodinu. Absolutní rychlostní vlakový rekord drží maglev z Japonska, který 21. dubna 2015 na zkušební trati dosáhl rychlosti 603 kilometrů za hodinu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz