Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ještě jeden Railjet navíc. ČD zbrojí na konkurenci posílením trati Praha-Brno

Vlaky typu Railjet z vozového parku Českých drah. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlaky typu Railjet z vozového parku Českých drah. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Státní železniční dopravce se rozhodl posílit jednu z nejvytíženějších železničních tras v zemi. České dráhy rozšíří od nového jízdního řádu, který začne platit v prosinci, kapacitu vlaků mezi Prahou a Brnem. Nově tam bude jezdit posilová souprava Railjet a vlaky budou sestavované z více vozů.

V současné době, kdy silničáři opravují dálnici D1, je železniční spojení vyhledávanou alternativou pro cestování mezi největšími městy v Česku.

Na trase jezdí od roku 2016 se svými žlutými soupravami také společnost Regiojet podnikatele Radima Jančury, jde tedy vysoce konkurenční linku. Vzhledem k poptávce cestujících je tam však i nadále prostor pro navýšení kapacit.

Už nyní České dráhy vypravují na této trati expresní vlaky každou hodinu. Jejich cestovní doba činí přibližně dvě a půl hodiny.

„Od prosince posílíme kapacitu našich vlaků mezi Prahou a Brnem ve špičkových dnech přibližně o 700 míst k sezení. Na této trase budeme jezdit v pátky a neděle s další soupravou Railjet. Jiné dva vlaky Railjet posílíme o dodatečné vagony typu EC/IC,“ popsal Radek Dvořák, který je v současné době pověřený vedením Českých drah.

Podle něj půjde především o soupravy, které odpoledne odvážejí cestující z Prahy, například ze služebních cest. Mezi Prahou a Brnem nyní jezdí expresní spoje Vindobona a EuroCity Metropolitan, doplněné o vlaky Slovenská strela do Bratislavy.

Cestujícím nabízejí tyto soupravy klimatizaci, wi-fi či restaurační vůz. Vedle expresních spojení můžou zákazníci ČD využít i další rychlíkové spoje na trase Praha – Brno, konkrétně linky Svitava a Vysočina. České dráhy převezly loni na 179 milionů cestujících a vzhledem k pololetním číslům věří, že letos dosáhnou nového rekordu v počtu pasažérů.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...