Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ještě jeden Railjet navíc. ČD zbrojí na konkurenci posílením trati Praha-Brno

Vlaky typu Railjet z vozového parku Českých drah. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlaky typu Railjet z vozového parku Českých drah. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Státní železniční dopravce se rozhodl posílit jednu z nejvytíženějších železničních tras v zemi. České dráhy rozšíří od nového jízdního řádu, který začne platit v prosinci, kapacitu vlaků mezi Prahou a Brnem. Nově tam bude jezdit posilová souprava Railjet a vlaky budou sestavované z více vozů.

V současné době, kdy silničáři opravují dálnici D1, je železniční spojení vyhledávanou alternativou pro cestování mezi největšími městy v Česku.

Na trase jezdí od roku 2016 se svými žlutými soupravami také společnost Regiojet podnikatele Radima Jančury, jde tedy vysoce konkurenční linku. Vzhledem k poptávce cestujících je tam však i nadále prostor pro navýšení kapacit.

Už nyní České dráhy vypravují na této trati expresní vlaky každou hodinu. Jejich cestovní doba činí přibližně dvě a půl hodiny.

„Od prosince posílíme kapacitu našich vlaků mezi Prahou a Brnem ve špičkových dnech přibližně o 700 míst k sezení. Na této trase budeme jezdit v pátky a neděle s další soupravou Railjet. Jiné dva vlaky Railjet posílíme o dodatečné vagony typu EC/IC,“ popsal Radek Dvořák, který je v současné době pověřený vedením Českých drah.

Podle něj půjde především o soupravy, které odpoledne odvážejí cestující z Prahy, například ze služebních cest. Mezi Prahou a Brnem nyní jezdí expresní spoje Vindobona a EuroCity Metropolitan, doplněné o vlaky Slovenská strela do Bratislavy.

Cestujícím nabízejí tyto soupravy klimatizaci, wi-fi či restaurační vůz. Vedle expresních spojení můžou zákazníci ČD využít i další rychlíkové spoje na trase Praha – Brno, konkrétně linky Svitava a Vysočina. České dráhy převezly loni na 179 milionů cestujících a vzhledem k pololetním číslům věří, že letos dosáhnou nového rekordu v počtu pasažérů.

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...