Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kamiony budou na menších silnicích platit mýtné až po roce 2012

Mýtná brána. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtná brána. | foto: Lidové noviny

KROMĚŘÍŽ Mýtné na silnicích nižších tříd bude zřejmě zavedeno až po roce 2012. Za nějaké dva, tři roky bychom na to mohli být technicky připraveni, řekl dnes novinářům ministr dopravy Gustav Slamečka.

Systém pokryje menší silnice satelitní technologií, nepočítá se tedy s instalací mýtných bran. Mýtné bylo jedním z témat, o nichž hovořil s hejtmany na dnešním zasedání v Kroměříži. Kraje spravují silnice druhé a třetí třídy a kdyby tam nákladní auta za provoz platila, přibylo by peněz na opravy, údržbu i stavbu nových úseků.

"Už nějakou dobu s hejtmany spolupracujeme a začínáme ten systém dotvářet.Není to jen o tom shodnout se, že je potřeba mít mýto na nižších komunikacích. Musí se i dohodnout, jaké budou parametry toho mýtného systému, kdo bude z něho brát výnosy a platit náklady, jaký bude rozsah mýtného systému, jaká bude použita technologie a tak dále," uvedl Slamečka.

Zpoplatní se jen vybrané úseky silnic
Předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) uvedl, že systém mýtného na menších vozovkách musí přinést úlevu obcím a městům, přetíženým kamionovou dopravou a měl by být i ohleduplnější k životnímu prostředí, například díky motivaci firem přesunout nákladní dopravu na ekologičtější železnici. Podle Haška kraje neusilují o zpoplatnění celé krajské silniční sítě. "Určitě nepůjde o plošný systém, ale pouze o vybrané úseky," řekl.

Hejtmani chtějí sami rozhodovat o tom, které silnice zpoplatní, aby zamezili nákladním vozům objíždět placené úseky. "Nechceme, aby rozhodovali ministerští úředníci v Praze," dodal Hašek. Podle Slamečky by si rozsah mýtného na svých silnicích měly volit kraje. Systém podle šéfa asociace krajů musí také generovat zisk. "Nepůjdeme do projektu mýta na krajských silnicích, pokud by platilo, že výnosy budou menší než náklady," doplnil Hašek.

Mýtné nejdřív v roce 2012
V odhadu termínu zavedení mýtného na silnicích druhé a třetí třídy v Česku se jihomoravský hejtman s ministrem dopravy shoduje. "Netroufám si říct, zda to budou dva, tři nebo čtyři roky. Pro uklidnění veřejnosti, nebudou to příští týdny ani měsíce. Bude potřeba řada legislativních změn, rozhodnutí na úrovni jednotlivých krajů, zastupitelstev, rad i vlády. Ten proces skutečně zcela jistě přesáhne toto volební období krajských zastupitelstev. Já osobně to taky vidím až po roce 2012," přiblížil Hašek.

Mýtné se platí v České republice od ledna 2007, první tři roky měly tuto povinnost pouze kamiony nad 12 tun. Letos poprvé platí mýtné i malé nákladní vozy a velké dodávky od 3,5 tuny, ve větší míře se však zapojily až od února po vypršení platnosti loňských dálničních známek. Celkem je v systému registrováno 480.000 vozidel, z toho 38.000 malých náklaďáků. Zpoplatněny jsou dálnice, rychlostní silnice a vybrané komunikace první třídy.

Automobiloví dopravci zaplatili loni na elektronickém mýtném o 601 milionů korun méně než v roce 2008, celkem 5,54 miliardy Kč. Odborníci to připisují krizi a poklesu poptávky po přepravě zboží. Letos se čeká oživení. Za první tři měsíce letošního roku zaplatili silniční dopravci v Česku na mýtném 1,47 miliardy korun, což je o 15 procent více než ve stejném období loňska.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...