Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Karlovo náměstí jako ,černá díra’ pro cestující. Po uzavření vstupu do metra začínají tramvajové výluky v okolí

Ze zastávky Lazarská nebudou jezdit tramvaje směrem na Jindřišskou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ze zastávky Lazarská nebudou jezdit tramvaje směrem na Jindřišskou. | foto: Pražská integrovaná doprava

PRAHA Kvůli opravám trati na křižovatce ulic Lazarská a Spálená nepojedou od čtvrtka do 29. října tramvaje v centru Prahy v úseku mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská a následně budou budou následovat další práce ve směru ke Karlovu náměstí. Po nedávném uzavření vstupu do metra B na Karlově náměstí se tak dopravní situace pro cestující v oblasti ještě více komplikuje. Podle odborníka na dopravu se jedná o další špatnou koordinaci výluk.

Výluka na trase Lazarská - Jindřišská se dotkne řady denních i nočních linek. Po skončení této výluky budou následovat další práce ve směrech ke Karlovu náměstí a k Národnímu divadlu a Újezdu.

Trať mezi Jidřišskou a Lazarskou je zásadním pražským tramvajovým koridorem, pro který neexistuje alternativní trasa. Například linka číslo 3 ve směru z Modřan tak nebude moci pokračovat přes Václavské náměstí a bude odkloněna přes zastávky Národní třída a Újezd směrem k Andělu. Podobně linka číslo 9 pojede namísto na Žižkov přes Karlovo náměstí a I. P. Pavlova do Vršovic a skončí na Kubánském náměstí. Dočasně vzniknou zastávky Lazarská ve Spálené ulici a Dlážděná u Senovážného náměstí.

Nejdříve metro, nyní i tramvaje

Situaci komplikuje i výměna eskalátorů u vstupu do metra na Karlově náměstí. Vstup se kvůli rekonstrukci uzavřel v úterý 9. října. Cestující musí nejméně deset měsíců využívat 400 metrů vzdálený vstup na Palackém náměstí.

„Je to další případ, kdy nejsou v Praze koordinovány výluky. Největším problémem je nemožnost přestupu na Karlově náměstí mezi metrem B a náhradní autobusovou linkou X3 jezdící za tramvaje“, řekl pro Lidovky.cz Ondřej Matěj Hrubeš z dopravního webu MHD86.cz.

Mapa k výluce tramvají u Karlova náměstí.

Na otázku, proč se rekonstrukce koná zrovna nyní mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy Aneta Řehková odpověděla: "Stav kolejové konstrukce je vzhledem k intenzivnímu provozu v žalostném stavu a její odkládání by mohlo mít za následek opakování havarijního stavu."

Výluka se dotkne také linek 5, 6, 14, 24 a nočních tramvají 91, 92, 94, 95, 96 a 98. Dočasně zavedená linka 39 pojede v trase ze Spojovací přes Hlavní nádraží, Bílou labuť, Palmovku do Kobylis. Dočasná noční tramvaj 65 propojí přes Hlavní nádraží a Strossmayerovo náměstí Kobylisy se Špejcharem. Druhá noční linka 68 pojede v trase Spojovací, Náměstí republiky a Strossmayerovo náměstí k Výstavišti.

Na trase Florenc - Masarykovo nádraží - Jindřišská - Václavské náměstí - Karlovo náměstí bude v denním provozu zavedena náhradní autobusová linka X3 a v nočním X92. Lazarská funguje také jako centrální přestupní bod pro noční tramvaje. Ten se po dobu výluky přesune na zastávky Karlovo náměstí a Novoměstská radnice.

V polovině září musela být kvůli poškození kolejnic na několik dní uzavřena trať v úseku Lazarská - Národní divadlo - Újezd. Opravy této části tramvajové trati podle DPP přijdou na řadu po skončení aktuálně hlášené výluky. Koncem září také provoz tramvají v okolí Karlova náměstí a frekventované křižovatky I. P. Pavlova na několik hodin přerušila spadlá trolej, kterou shodil nákladní automobil.

,

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...