26. srpna 2009 17:46 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kompenzace za zpoždění vlaků se odkládají, zřejmě až na pět let

Cestující si na kompenzaci zpoždění na železnici ještě nějaký čas počkají. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestující si na kompenzaci zpoždění na železnici ještě nějaký čas počkají. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Cestující na tuzemské železnici získají nárok na odškodnění za zpoždění vlaků zřejmě až za pět let. Vláda dnes odsouhlasila novelu zákona o drahách, která počítá s pětiletým odkladem platnosti příslušného nařízení Evropské unie.

Sdělil to mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Novelu musí schválit také parlament.

Odklad navrhlo ministerstvo dopravy kvůli rozsáhlé stavební činnosti na české železniční síti. Častá zpoždění způsobuje zejména výstavba koridorů a výpadky zabezpečovacího zařízení. Podle Hanzelky by tak dopravce, především České dráhy, nespravedlivě doplácel na činnost stavebníků.

Nařízení EU se vztahuje na všechny spoje, státy mohou uplatnit výjimku pouze u městských, příměstských a regionálních vlaků.

Cestující má nárok minimálně na vrácení 25 procent z ceny jízdenky, pokud je zpoždění větší než hodina, a polovinu ceny jízdenky v případě zpoždění delšího než dvě hodiny. Dopravce musí peníze vyplatit do měsíce od podání žádosti.

Možnosti odkladu využily podle ministerstva i další státy unie.

ČTK