Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Drsný pád 'železničáře č. 1'. Šéf ČD končí kvůli informacím bezpečnostních složek

Miroslav Kupec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kupec. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Miroslav Kupec skončil v čele Českých drah, v pondělí jej odvolala dozorčí rada. Jeho odchod z funkce navrhoval ministr dopravy Vladimír Kremlík, jeho práci minulý týden kritizoval i premiér Andrej Babiš - vyčítal mu, že ČD nedokázal personálně stabilizovat. Nyní se ale ukazuje, že skutečný důvod byl úplně jiný. Daleko závažnější.

České dráhy sdělily, že dozorčí rada vyhověla žádosti akcionáře, tedy ministerstva dopravy. Vyznění je na první pohled překvapivé. „Důvodem pro odvolání je ztráta důvěry založená na režimových informacích bezpečnostních složek, z nichž některé již byly předány orgánům činným v trestním řízení,“ vzkázal mluvčí ČD Radek Joklík.

Odvolaný šéf ČD Kupec obvinění z protiprávního jednání odmítá a chce se bránit právní cestou. Výsledky své práce v čele podniku hodnotí pozitivně.

„K jeho řízení Českých drah jsem měl výhrady. Následovat bude otevřené výběrové řízení, které doplní představenstvo o dva členy. Předpokládám, že to bude v krátkém čase,“ sdělil na Twitteru ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Pro jeho odvolání zvedlo ruku pět z osmi členů dozorčí rady.

Kupec skončí nejen jako šéf firmy, ale opustí i představenstvo, tedy nejvyšší manažerské vedení drah čítající v plné síle pět členů. Nyní jich má tento orgán čtyři (nedávno rezignoval Michal Heřman - pozn. red.) a bez Kupce tři. Logicky proto musí hledat další dva manažery.

Odvolaný šéf se proti důvodům svého nedobrovolného konce tvrdě ohradil. „Zásadně odmítám jakékoliv obvinění z protiprávního jednání. Budu se bránit právní cestou, jelikož ještě stále věřím, že žijeme v právním státě,“ napsal Kupec LN.

A zdůraznil výsledky, jakých pod jeho vedením firma dosáhla. Především důvěry investorů, kteří v té době nalili prostřednictvím firemních dluhopisů 15 miliard korun. Jde o peníze, které ČD využívají například na nákupy vlaků.

Nástupce ještě není

Kupcova nástupce dozorčí rada, která má právo jmenovat a odvolávat členy představenstva, zatím nevybrala, byť se nahlas mluvilo o náměstkovi ministryně pro místní rozvoj Václavu Nebeském. Jak ve čtvrtek řekl premiér Babiš, nový šéf musí být vybraný ve výběrovém řízení.

Dozorčí rada však alespoň „povýšila“ do funkce místopředsedy současného řadového člena představenstva Radka Dvořáka. Očekává se, že firmu s více než 23 tisíci zaměstnanci povede dočasně z titulu této funkce.

Zkušený železniční manažer Miroslav Kupec působil představenstvu ČD od konce roku 2016. Loni v září jej pak v rámci velkého personálního třesku dozorčí rada posunula na post předsedy představenstva a generálního ředitele.

Ten samý orgán v podobném složení jej však o necelý rok později odvolal.

Za Kupcova vedení se ČD povedlo obhájit rating, který pomáhá získávat lepší úvěry, a vydat výhodné dluhopisy. I proto se na první pohled mohla zdát snaha odvolat dosavadního generálního ředitele ČD jako překvapivá. Navíc se v kuloárech mluvilo o tom, že tento krok se příliš nelíbil některým velkým firmám s vazbami na státního dopravce. Ať tak či tak, Kupcovi to nepomohlo a kvůli závažným důvodům jej dozorčí rada odvolala.

Kupce sesadil bývalý odborářský šéf

Je evidentní, že Kupec s příchodem nového ministra dopravy Kremlíka ztratil politickou podporu - tak důležitou pro pozici nejvyššího železničáře. Byl favoritem exministra Dana Ťoka (za ANO) a expředsedy dozorčí rady Moose. Oba už ale z různých důvodů své pozice opustili.

O Kupcově manažerském „přežití“ rozhodovala osmičlenná dozorčí rada firmy. A ještě v pátek nebylo jeho odvolání vůbec jisté. Potřeba byla prostá většina, tedy pět hlasů z osmi.

Čtyři křesla drží zástupci akademické obce. O personálních otázkách zatím vždy hlasovali v souladu se záměrem akcionáře ČD, kterým je ministerstvo dopravy. Očekávalo se, že nakonec zvednou ruku pro Kupcův odchod.

Ovšem pátý hlas byl nejistý. Sociální demokrat Vojtěch Kocourek, jediný politik v radě, dostal od ČSSD úkol zdržet se hlasování. Straně vadilo, že ministr dopravy Kremlík jí svůj záměr pouze telefonicky oznámil bez bližšího vysvětlení.

„Naše dohoda platila, pan Kocourek se zdržel hlasování. Závažné informace o bezpečnostním riziku jsme do jednání dozorčí rady nedostali,“ vysvětlil LN stínový ministr dopravy za ČSSD Jan Birke. „Kdybychom o těchto informacích věděli od koaličního partnera dříve, náš zástupce by určitě hlasoval o odvolání,“ dodal Birke.

Zbývají tři muži nominovaní jako zástupci odborových organizací, kteří zpravidla o personáliích nehlasují, to nechávají na ostatních členech dozorčí rady. A ještě v pátek tvrdili, že závažné důvody pro odvolání nevidí.

Nakonec proti Kupcovu setrvání zvedl ruku někdejší odborářský boss Jaroslav Pejša. „Dlouhá diskuze mě přesvědčila, abych hlasoval pro odvolání předsedy představenstva,“ řekl Pejša bez dalších podrobností.

Naplnil se tak bezezbytku scénář, který LN avizovaly už v sobotu. Tedy že o Kupcově konci rozhodne právě on.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...