24. března 2016 11:15 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Manažeři ‚dcery‘ Českých drah do vazby nejdou, vrátili se do práce

Policisté zasahovali 22. března ráno v pražském sídle Správy železniční... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté zasahovali 22. března ráno v pražském sídle Správy železniční... | foto: Petr TopičMAFRA

PRAHA Policie si při razii kvůli železničním zakázkám došla v úterý i pro dva šéfy Výzkumného ústavu železničního (VUZ), který patří do státního koncernu České dráhy. Po dvou dnech se muži vrátili do práce. Naopak na jednoho obviněného z tohoto případu uvalil státní zástupce vazbu, jméno známé není.

Na zadržení generálního ředitele Antonína Blažka a Petra Kavána, který má ve firmě na starosti techniku a rozvoj, upozornily Lidovky.cz už ve středu. Policie se o manažery zajímala v rámci vyšetřování případu podezřelých zakázek pro české správce železnice.

„Policie neshledala důvod pro uvalení vazby na generálního ředitele akciové společnosti VUZ Antonína Blažka a ředitele pro techniku a rozvoj VUZ Petra Kavána. Oba pánové jsou již opět na svém pracovišti,“ řekl ve čtvrtek mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Role obou vrcholných manažerů v případu zatím není zcela jasná. České dráhy o ni mluvit nechtějí. „Další informace k případu Vám však může poskytnout pouze Policie ČR,“ doplnil Joklík.

Jisté je, že se úterní razie se týkala několika projekčních a stavebních zakázek na české železnici z loňského roku. Policisté se vydali k zadavateli těchto prací Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), ale i k projektantské firmě Sudop či právě do Výzkumného ústavu železničního.

VUZ je málo viditelná, ale důležitá společnost, která mimo jiné nabízí zkoušky vlaků na evropsky uznávaném okruhu ve Velimi. Provádí také statické testování sedadel, tlumičů a dalších částí železničních vozidel. Mezi její obchodní partnery patří velké nadnárodní společnosti jako Siemens či Bombardier.

Mobily zvedaly asistentky

Pro dva klíčové manažery VUZ Blažka a Kavána si policisté přišli v úterý. Ani jeden z nich nebyl ve středu dopoledne v práci, což potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Mobilní telefony zvedaly jejich asistentky.

Podle státního dopravce nebyl provoz ve firmě policejní akcí narušen, byť tříčlenné představenstvo nebylo kvůli absenci dvou svých členů neusnášeníschopné.

Policie v úterý dorazila do sídla Správy železniční dopravní cesty.
Policie v úterý dorazila do sídla Správy železniční dopravní cesty.

Policie stíhá podle posledních zpráv šest lidí a tři firmy. Měli se dopustit pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, poškození finančních zájmů Evropské ve stádiu pokusu.

„Obvinění se uvedených trestných činů měli dopustit v průběhu roku 2015 spácháním celkem dvou skutků, které souvisí se zadávacím řízení ohledně veřejných zakázek zadavatele Správa železniční dopravní cesty, státní organizace,“ uvedl v úterý dozorující státní zástupce Ondřej Trčka.

mipMichal Pavec

Najdete na Lidovky.cz