Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Došla data pro selfie? Mazací tramvaj má nově WiFi a začala počítat kilometry

Pražský dopravní podnik poslal 14. ledna 2015 poprvé do ulic speciálně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský dopravní podnik poslal 14. ledna 2015 poprvé do ulic speciálně... | foto: Dopravní podnik hlavního města Prahy

PRAHA Mazací tramvaj kromě redukce skřípání kolejí nově zvyšuje i pokrytí internetu v Praze. Unikátní stroj byl totiž vybavený veřejným WiFi hotspotem. Nově se také počítají kilometry, které tramvaj-kabriolet po hlavním městě ujede.

Mazací tramvaj byla pro fanoušky vybavena drobnými zlepšováky. V ulicích Prahy například díky veřejnému WiFi hotspotu pomáhá lidem, kterým došla na telefonu data. „Pokud si chce někdo vyfotit selfie a nemá data, aby ihned umístil snímek na internet, může využít WiFI u mazací tramvaje,“ zavtipkoval projektový manažer Ivan Sobička z agentury Taktiq. Ta stojí mimo jiné za Slow TV na serveru Playtvak.cz, díky které se z „mazací“ přenáší pomocí nainstalovaných kamer živý záznam.

Primární důvod hotspotu je však mnohem pragmatičtější. „Když se montovaly kamery, tak byl na tramvaj ‚zaveden‘ i internet. Veřejný hotspot je takový vtip,“ přiznal Sobička. Připojení tak sice funguje, ale když se na mazací WiFI připojí v jednu chvíli velké množství lidí, obraz ze Slow TV bude mít problémy. „Protože je tramvaj neustále v pohybu, tak se to asi nestane,“ podotkl Sobička.

Kromě mazání kolejí a zlepšování pokrytí internetu v ulicích se nově začaly počítat kilometry, které tramvaj ve tvaru kabrioletu ujede.

Nebo když je v myčce.
Například co se na ni nakládá.

Tramvaj ve tvaru kabrioletu začala houfně sbírat fanoušky o letních prázdninách. Tehdy nadšenci vytipovávali trasu unikátního stroje, aby se s ním mohli vyfotit. Popularity „mazací“ si později všiml i pražský dopravní podnik a umožnil instalovat na korbu kameru Slow TV.

Za celou dobu provozu umístili lidé na sociální sítě desítky fotek s mazací tramvají. Vznikla dokonce i neoficiální hymna. „Mazací“ se také v prosinci objeví jako vystřihovací skládačka v časopise ABC. Jako první na unikátní stroj upozornil v lednu server Lidovky.cz, který od té doby fenomén sleduje.

Vůz vyjede každé ráno v pět hodin a ujede přibližně 200 kilometrů. Systém, který neustále promazává koleje je však pronajmutý. „Při prokázaném snížení emisí hluku a kladně vyhodnoceném zkušebním provozu je dopravní podnik připraven toto zařízení odkoupit. Hradili jsme zatím pouze technickou úpravu vozu v hodnotě přibližně 30 tisíc a nákup mazacího média,“ řekl mluvčí pražského dopravního podniku Jiří Štábl.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...