Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

První telefonát v tunelu metra? Do čtyř měsíců bude signál v nové části ‚áčka‘

Trasa byla prodloužena o čtyři stanice Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trasa byla prodloužena o čtyři stanice Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Společnosti Cetin, T-Mobile a Vodafone podepsaly s pražským dopravním podnikem po několika měsících vyjednávání smlouvu o pokrytí tunelů metra nové trasy A z Dejvic do Motola mobilním signálem.

Kontrakt je uzavřen na šest let, signál mobilních sítí pro hlasové služby včetně vysokorychlostního internetu 3G a LTE budou moci využívat zákazníci všech mobilních operátorů včetně O2 i zákazníci virtuálních operátorů. 

S pokrytím se počítá zhruba do čtyř měsíců od zahájení prací. Předpokládá se, že první bude pokryt tunel mezi stanicemi Motol - Petřiny. Celková délka trasy mezi novými čtyřmi stanicemi pro umístění kabelu v obou směrech je 11,6 kilometru.

Na výstavbě se podílejí všechny tři firmy stejným dílem, pokrytí stanic stálo 12 milionů korun, pokrytí tunelů vyjde na 18 milionů korun a rozšíření technologie v centru DPP Na Bojišti pak na dalších pět milionů korun. Smlouva počítá s placením nájmu dopravnímu podniku za prostory v tunelech a ve stanicích.

Na Velikonoční pondělí byl v Praze slavnostně zahájen provoz prodlouženého...
Nová stanice metra A Petřiny. V pondělí po 15. hodině jí projeli první...

„Jde o první kroky na cestě k vyrovnání určitého dluhu vůči cestujícím. Ti po dostupnosti mobilního signálu v metru volají dlouhodobě, což je v dnešní době logické. Věřím, že se v brzké době podaří najít optimální technické i ekonomické řešení, aby se mobilní signál stal samozřejmou součástí celého pražského metra, a ještě tak zvýšil jeho kvalitu a atraktivitu,“ uvedl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Šéf Dopravního podniku hlavního města Prahy Jaroslav Ďuriš sdělil, že po skončení zkušebního provozu by se mohlo pokrytí rozšiřovat i na další úseky.

Signál v novém úseku metra bude nejprve spuštěn v rámci zkušebního provozu, který se ovšem nebude nijak lišit od plnohodnotné služby. Dopravní podnik následně projekt vyhodnotí a rozhodne o možném zavedení signálu na další úseky metra a také o výši nájemného pro operátory. Představenstvo dopravního podniku již projednalo možnost zasíťování úseku linky metra C Muzeum - Roztyly.

Na výstavbě se podílejí všechny tři firmy stejným dílem, pokrytí stanic stálo 12 milionů korun, pokrytí tunelů vyjde na 18 milionů korun a rozšíření technologie v centru dopravního podniku Na Bojišti pak na dalších pět milionů. Smlouva počítá s placením nájmu dopravnímu podniku za prostory v tunelech a ve stanicích.

V současné době jsou mobilním signálem pokryty všechny stanice metra, z nichž některé, například stanice Depo Hostivař, využívají i signálu venkovních vysílačů. V nových stanicích metra A zavedou mobilní operátoři pokrytí signálem GSM, 3G a LTE, v ostatních stanicích metra je zajištěno porytí prostřednictvím technologií GSM.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...