Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Mýto, známky, ale i silniční daň. Na co si dát pozor na evropských dálnicích

Německá dálnice – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá dálnice – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Cestování autem po Evropě je vzhledem k husté silniční síti a­absenci hraničních kontrol v schengenském prostoru snadná záležitost. Řidičům ovšem komplikují život rozdílné systémy zpoplatnění dálnic.

Ačkoli v Evropě stále existují země, kde se za použití dálnic neplatí, jejich počet dlouhodobě klesá. Vždyť i sousední Německo řeší zpoplatnění sítě, které má paradoxně mířit hlavně na zahraniční řidiče. Prozatím tam automobily do 7,5 tuny jezdí bez poplatku, což se ale v následujících letech nejspíš změní.

Německý model prozatím počítá s dálničními známkami, jak je známe od nás. Tento systém je přitom v Evropě menšinový. Nálepky jsou pro jízdu po rychlostních komunikacích potřeba v devíti zemích – kromě Česka v Bulharsku, Maďarsku, Moldávii, Rakousku, Rumunsku, na Slovensku, ve Slovinsku a Švýcarsku.

Dálniční známky i předem

Letní seriál LN

Po Čepujeme v zahraničí

Út Dálniční známky a mýto

St Jak si na dovolené půjčit auto

Čt Na co si dát v cizině pozor

Pá Jak pojistit dovolenou s autem

Až na jedinou výjimku platí, že lze zakoupit i krátkodobé dálniční známky, a­ řidič tak nemusí kupovat drahý roční kupon, jako je tomu ve Švýcarsku. V ostatních státech lze koupit krátkodobé známky, typicky s týdenní nebo desetidenní platností nebo s platností měsíční. Pozor si musejí dát motocyklisté – zatímco v Česku dálniční známku nepotřebují, v ­řadě zahraničních zemí se jich zpoplatnění dálnic týká.

Klasické samolepky na čelní sklo jsou na ústupu, některé země zavádějí známky elektronické – má je například Slovensko a zpoplatnění dálnic řeší elektronicky také Maďarsko. I tady platí, že dálniční známku si lze koupit na prodejním místě u hraničního přechodu, ale dá se také pohodlně objednat přes internet – což zvládne třeba spolujezdec během cesty.

Nalepovací kupony lze rovněž koupit na hraničních přechodech nebo u příhraničních benzinových pump. Ale vybavit se jimi dá i dopředu, existuje řada prodejních míst, kde lze zahraniční známky zakoupit i v Česku.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....