Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zemětřesení u hlídačů Českých drah. Skončí šéf dozorčí rady Moos i protřelý politik ANO

Dopravní expert Petr Moos z ČVUT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní expert Petr Moos z ČVUT. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Dozorčí rada Českých drah, která dohlíží na šéfy státního dopravce, přijde na konci dubna o svého předsedu Petra Moose. Podle informací LN skončí na vlastní žádost z osobních důvodů. Druhý odchod z dozorčí rady byl nedobrovolný: politika ANO Jana Štrofa v pondělí odvolal řídící výbor ČD.

Konec dopravního experta Moose - který působil mimo jiné v úřednické vládě Josefa Tošovského - potvrdil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

„Petr Moos nám oznámil, že odešle rezignační dopis. Skončit má ke 30. dubnu ze zdravotních důvodů. Chápu to, samozřejmě mu to umožníme,“ řekl ministr LN. Dozorčí radu vedl dopravní expert z ČVUT necelý rok: od loňského července.

V dozorčí radě státního dopravce v pondělí také skončil Jan Štrof, politik hnutí ANO a někdejší šéf kanceláře sněmovního šéfa Radka Vondráčka. Ve funkci stejně jako Moos působil od července loňského roku, kdy došlo k personálnímu zemětřesení ve vedení státního dopravce, které v důsledku vedli k téměř kompletní výměně managementu drah v čele s Pavlem Krtkem.

Štrofa nyní odvolal řídící výbor ČD. V rámci dozorčí rady platil za výjimku. Byl totiž dlouholetým aktivním politikem, zatímco ostatní členové jsou po červencových změnách převážně dopravní experti nebo odboráři.

Pestrá politická minulost

Místo Štrofa zvolil řídící výbor profesorku Tatianu Molkovou, dopravní expertku z Univerzity Pardubice. Bude historicky první ženou v dozorčí radě ČD.

Důvody, proč k pondělnímu odvolání došlo, zatím nejsou známé.  Pro lepší pochopení: řídící výbor ČD je složený ze zástupců tří ministerstev a má mimo jiné na starosti personální změny v dozorčí radě.

Informaci LN potvrdil bez dalších podrobností mluvčí ČD Radek Joklík.

Odvolaný Štrof má za sebou pestrou politickou minulost. Dříve působil v barvách ČSSD, byl mimo jiné pražským radním pro školství za vlády primátora Pavla Béma mezi lety 2004 a 2007. V té době zastával také pozici člena dozorčí rady metropolitního dopravního podniku - což byla jedna z mála jeho zkušeností s oborem dopravy.

Později se stal Štrof členem hnutí ANO, v poslední době například vedl kancelář předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. Měl se také stát politickým náměstkem ministra Ťoka a tím pádem jakousi vládní spojkou do vedení Českých drah. Z tohoto plánu ale sešlo, náměstkem se nestal, nyní skončil i jako člen dozorčí rady

„V minulosti jsme v komunikaci s dozorčí radou mívali problémy. Nakonec se ale ukázalo, že nová dozorčí rada komunikovala báječně, a role jakési spojky už není potřeba. Proto jsme dali přednost dámě. Je to poprvé v historii, co se žena stane členkou dozorčí rady ČD,“ upozornil ministr Dan Ťok.

Štrofova nástupkyně Tatiana Molková je na pardubické univerzitě prorektorkou. Její specializací je technologie a management v dopravě a telekomunikacích.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!