22. září 2013 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na letišti v Mošnově začala stavba nové řídící věže

Desetitisíce lidí obdivují přehlídku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Desetitisíce lidí obdivují přehlídku. | foto: ČTK

MOŠNOV Symbolickým poklepáním základního kamene dnes na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku začala stavba nové věže Řízení letového provozu. Stalo se tak během 13. ročníků Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR.

Odhadovaná cena stavby je 180 milionů korun, nová věž by měla začít fungovat do dvou let, řekl novinářům generální ředitel společnosti Řízení letového provozu Jan Klas.

Projekt je připraven a výběrové bude vyhlášeno zřejmě během měsíce. Odhadovaná cena může být podle ředitele díky konkurenčnímu prostředí ve stavebnictví nižší. "Dokončení taky vyplyne z té soutěže.

 Ale stavbu obdobného rozsahu jsme v minulosti zvládali během roku, během roku a půl jsme většinou připraveni na provozní využívání. To znamená, řekněme, že do dvou let bychom měli být plně etablování tady na letišti v Ostravě na nové věži," řekl Klas.

ČTĚTE VÍCE

Ředitel letiště Pavel Schneider řekl, že mošnovské letiště je v ČR v podstatě poslední, kde Řízení letového provozu věž nemá. "My jsme velmi rádi, že se podařilo konečně zahájit výstavbu věže.

 Bude v centrální části letiště, čili skoro uprostřed, a v rámci toho se k té věži dostaví další objekt, ve kterém budou naši hasiči. To se projeví na dostupnosti při zásahu," řekl Schneider.

Klas řekl, že věž původně měla být součástí bezpečnostního centra, které pak nedostalo financování v předpokládané výši. "Věž bude velmi moderní stavba. Už jsme nemohli stavbu oddalovat.

Mošnovskou oblohu

V Mošnově se odehrávají i dny NATO. Letos zavítalo na první den přes 50 tisíc lidí.

 Jsme v současné době v pronájmu v ne příliš vyhovujících podmínkách. My tu věž zahajujeme jako jakousi první etapu a projektově je to celé připraveno tak, že to bezpečnostní centrum se postupně může připojit," řekl Klas.

Řízení letového provozu má pronájem v prostorech letiště, které jsou podle ředitele stavebně už ve velmi špatném stavu a například se tam velmi obtížně zajišťují opravy. "Samozřejmě technologie je tu stejná jako na jiných letištích.

 Ale zase ta technologie, pokud je umístěna v méně vyhovujících prostorech, tak neslouží tak dobře jako někde jinde a jako určitě bude sloužit, až ta nová věž bude připravena," řekl Klas.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.