5. srpna 2016 18:06 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nad centrem Prahy ráno ‚hřměl‘ v nízké výšce Boeing 757. Letoun UPS musel zrušit přistání

Boeing 757 společnosti UPS, který „hřměl“ v pátek ráno v nízké výšce nad Prahou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 757 společnosti UPS, který „hřměl“ v pátek ráno v nízké výšce nad Prahou... | foto: Radek Procházka, LKPR Spotters

PRAHA Kdo si v pátek ráno přivstal a pohyboval se v centru Prahy, nemohl si nevšimnout „hřmícího“ a svítícího velkého letadla v nízké výšce. Šlo o nákladní Boeing 757 společnosti UPS, který musel na poslední chvíli přerušit přistání kvůli bouřce.

Přerušení přistání Boeingu 757.

Boeing měl přistávat v Ruzyni okolo 4:45 ráno. Jenže kvůli bouřce musel přistání pár desítek sekund před dosednutím přerušit. Zamířil pak nad centrum Prahy, kde osvětlený a blikající letoun ve výšce zhruba 1200 metrů byl za rozbřesku dobře vidět a slyšet.

Letoun UPS na pravidelné lince z Kolína nad Rýnem pak u Prahy obletěl dva „čekací“ okruhy. „Dle informací od jejich handlingové společnosti se poté pilot rozhodl divertovat do Budapešti z důvodu bouřky nad Prahou,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pražského letiště Marika Janoušková.

Zajímavostí je, že se rozhodl pilot odletět až do Budapešti, která je od Prahy téměř stejně daleko jako Kolín nad Rýnem. „Můžeme potvrdit, že let UPS Airlines 294 nepřistál kvůli místním povětrnostním podmínkám v Praze, ale pokračoval do Budapešti. UPS má záložní plány, jak zajistit aby zásilky dorazily do jejich cílových destinací,“ napsala společnost v prohlášení.

Přerušené přistání Boeingu 757.

Otázka, kolik takové rozhodnutí pilota společnost rámcově stojí, UPS neodpověděla. Pražské letiště totiž nepřijímalo jen 15-20 minut. Boeng 757 UPS se do Prahy „vrátil“ až v 9.15 ráno.

Boeing 757 UPS Airlines létá na této lince teprve od ledna tohoto roku. Slavnostního zahájení se tehdy zúčastnil i americký velvyslanec Andrew Schapiro. Do Prahy dříve z evropského hubu UPS z Kolína nad Rýnem létal jen turbovrtulový letoun ATR 72, nyní každý všední den Boeing 757, který uveze užitečné zatížení o váze 40 tun. „V posledních několika letech je pro náš český trh velmi produktivní. Česká republika je pro nás velmi důležitá,“ řekl v lednu Daniel Carrera, ředitel UPS pro východní Evropu.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky