25. června 2016 17:17 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Iron Maiden vystoupí v Praze bez svého symbolu. Ikonického letadla Ed Force One

Ed Force One na letišti v Curychu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ed Force One na letišti v Curychu. | foto: Twitter Radio Futuro

PRAHA Britští metalisté Iron Maiden přicestují do Česka bez jednoho ze svých symbolů. Skupina totiž přestala používat Boeing 747, kterému přezdívala Ed Force One. Fanoušci kapely i příznivci letectví tak Jumbo Jet se zombíkem na ocase neuvidí.

Proč kapela letadlo přestala používat i jaký bude jeho další osud není jasné. Dickinson se už nicméně těší na nové letadlo Ed Force Two. Jaké letadlo nahradí Jumbo Jet se zatím neví. Podle frontmana kapely to bude „peklo“.

Frontman kapely a zároveň pilot letadla Bruce Dickinson řekl, že to určitě není poslední let Ed Force One. A podle leteckého radaru měl pravdu. Boeing, který nyní nově nese označení TF-AAK a už patří Air Atlanta Icelandic, už vykonal cestu do Spojených arabských emirátů. Zde už ale tři dny stojí.

Poslední cestu s kapelou na palubě vykonal Ed Force One z norského Osla do švédského Göteborgu. Ze Švédska pak letadlo dorazilo na Island. Odtud poté odletělo do francouzského Marseille i s 350 fotbalovými fanoušky, kteří letěli na zápas Islandu proti Maďarsku.

Ed Force One obletěl s kapelou svět. Dickinson s ním nalétal přes 123 tisíc kilometrů a přistál v 45 městech na šesti kontinentech. Asi nejdramatičtější byla návštěva Santiaga de Chile, kde letadlo narazilo do tažného vozu a poškodilo si dva motory, které musely být do Chile dopraveny až z Lucemburska. Jejich cena přitom byla v přepočtu 92 milionů korun a na opravách se pracovalo 24 hodin denně.

Iron Maiden jsou britská metalová kapela založená v roce 1975 v Londýně. Jedná se o jednu z nejslavnějších heavy metalových formací na světe. Mezi její nejznámější písně patří například Fearof the Dark nebo Run to the Hills. K image kapely patří už neodmyslitelně také maskot Eddie, který zdobí veškerá alba kapely. Skupina vystoupí v pražském Edenu 5. července v rámci turné The Book of Souls (Kniha duší).

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz