Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Němci chtějí zkasírovat cizince za své dálnice

Dálnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice | foto: Shutterstock

BERLÍN Trvalý nedostatek financí na údržbu a rozvoj silnic a dálnic v Německu znovu rozpoutal diskuzi o zpoplatnění rychlostních komunikací pro osobní auta. Jejich řidiči na rozdíl například od dálnic v Česku za používání těch německých platit nemusí.

Po změně nyní stále hlasitěji volají politici z vládního tábora, ačkoli kancléřka Angela Merkelová několikrát prohlásila, že to nemá v plánu.

Varianty jsou čtyři

Z jeho úřadu už před časem do tisku unikl pracovní plán čtyř variant zavedení elektronických vinět pro automobily do 12 tun, který počítal s ročním poplatkem od 80 do 365 eur (asi 1900 až 8800 Kč).

Placení by se týkalo i cizinců a motocyklistů. Ministerstvo ale dementovalo, že by se ho chystalo realizovat.

Nejrozhodnějším zastáncem zpoplatnění německých dálnic pro osobní dopravu je nejmenší vládní strana, bavorská Křesťanskosociální unie (CSU). Její předseda a bavorský premiér Horst Seehofer prosazuje zavedení ročních elektronických vinět v ceně 100 eur (přibližně 2400 Kč).

"Potřebujeme odpověď na investiční zácpu na silnicích. Téma mýta se musí rozhodnout do konce roku," řekl magazínu Der Spiegel.

Podporu má v bavorském ministru vnitra Joachimu Herrmannovi ze stejné strany, který se chystá na podzimním sjezdu CSU předložit návrh na zavedení dálničních poplatků pro osobní vozy. Uvést do praxe by ho chtěl ještě před koncem volebního období současné německé vlády, to je do podzimu 2013.

Příjmy z mýta Herrmann předběžně vyčíslil na zhruba čtyři miliardy eur (96,7 miliardy Kč) ročně. "Vítám všechny zásahy proti podfinancovaní silnic a návrhy na jeho odstranění," komentoval iniciativu svých spolustraníků německý ministr dopravy Peter Ramsauer, který se má na vypracování Herrmannova konceptu podílet.

Vzor v Rakousku
Nově se na stranu bavorských politiků veřejně postavil první představitel kancléřčiných křesťanských demokratů (CDU), parlamentní podtajemník ministerstva pro ochranu spotřebitelů Peter Bleser.

V nedělníku Welt am Sonntag se vyslovil pro zavedení dálničních známek po vzoru Rakouska, kde řidiči osobních aut do 3,5 tuny za roční kupon platí 76,50 eura (1848 Kč), dvouměsíční vyjde na 23 eur (přes 550 Kč) a desetidenní na 7,90 eura (190 Kč).

Zkasírujme cizince
Bleser by tak chtěl "zkasírovat" hlavně cizince. "Řidiči ze zahraničí, kteří používají naši silniční síť, se na jejím financování také musí podílet," prohlásil politik. Němcům by se podle něj o stejnou sumu, kterou zaplatí za dálniční etiketu, měla snížit daň z vozidla, aby se nepřesunuli z dálnici na komunikace nižších tříd.

Kromě třetí koaliční strany, liberálů z FDP, a opozičních Zelených s těmito záměry ale nesouhlasí ani Merkelová nebo respektovaný německý autoklub ADAC. "Mýto na osobní automobily nepatří k mým projektům," konstatovala naposledy krátce přes prázdninami kancléřka. Podle komentátorů se obává, že by nepopulární opatření mohlo konzervativcům sebrat další hlasy při parlamentních volbách v roce 2013.

Mýto je neefektivní, cizinců málo
ADAC zase systém elektronického mýtného nepovažuje za efektivní. Pětinu výnosů by podle něj spolkly náklady na správu systému a tento rozdíl by nedorovnaly ani zisky z peněženek zahraničních motoristů. Podle ADAC totiž tvoří pouhých pět procent účastníků dopravního provozu v Německu.

V Česku se k placení dálničních poplatků pro osobní auta do 3,5 tuny používají papírové známky. Celoroční kupon stojí 1200 Kč, měsíční 350 Kč a desetidenní 250 Kč. Ministerstvo dopravy ale plánuje od příštího roku jejich zdražení. Vozidla nad 3,5 tuny platí v ČR mýtné.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...