Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledáte odpočívadlo na dálnici? Leckdy marně. Ubývají

Česko

  19:41
BRNO - Více než čtvrtina dálničních odpočívadel je mimo provoz. Na dálnici D1 lze najít úsek, kde není jediné na více než šedesáti kilometrech.
V autě (ilustrační foto)

V autě (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Nesplňují normy, zůstanou mimo provoz. A tak část dálničních odpočívadel zůstane zřejmě už natrvalo oddělená svodidly. Mimo provoz jsou však už i odpočívadla nově vybudovaná.

K TÉMATU:

Je to příklad odstavné plochy na dálnici D1 poblíž Křenovic u Kojetína mezi Vyškovem a Kroměříží. „Nájemce ještě nezahájil výstavbu obslužných zařízení,“ uvedla pro LN mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Přitom právě tento úsek je podle ní na nabídku možnosti odstavení auta nejchudší: mezi Rohlenkou u Brna a dočasným koncem dálnice u Říkovic jižně od Přerova není jediné odpočívadlo, pokud chce řidič na zhruba šedesátikilometrovém úseku zastavit, musí po některé z křižovatek sjet z dálnice.

Dálnice D5

Na nových dálnicích je totiž odpočívadel stále méně, protože je potřeba například složitě je napojit na komunikaci. Právě nevhodné sjezdy jsou zároveň důvodem, proč silničáři část starých odpočívadel uzavřeli. Oprava čeká jen některá. „Poslední dobou spravili například Rohlenku ve směru k Brnu. Teď se tam konečně dá rozumně sjet na dálnici,“ míní řidič Pavel Povolný.

Méně odpočívadel s větší kapacitou

A silničáři rovnou upozorňují: Současný počet, kdy je na dálnicích v provozu 90 odpočívadel a dalších 33 je uzavřeno, se může změnit ve prospěch druhého čísla. „Koncepčně je v plánu méně odpočívadel, která však budou mít větší kapacitu parkovacích míst,“ dodala Ledvinová. Ta současná zhodnotí ve vztahu k nájemním smlouvám na benzinky či motoresty - a u některých zváží uzavření.

Budou tak následovat například odpočívadlo u Popůvek na Brněnsku, kde nebylo ani základní sociální zázemí. Jiná mohou sloužit například pro policejní kontroly.

Týkat se to může dálnice D1 mezi Brnem a Prahou, kde je odpočívadel mnoho a některá mohou komplikovat chystané opravy a rozšiřování vozovky. Ostatně, například na 78 kilometrech dálnice D8 jsou na každé straně jen tři odpočívadla.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat