Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Německá odpočívadla platí řidičům, když si u nich odskočí na záchod

Odpočívadlo u Osnabrücku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpočívadlo u Osnabrücku. | foto: autohof.de

BERLÍN V létě budou některá odpočívadla v Německu ležící mimo dálnice sama motoristům platit za to, že si u nich dojdou na toaletu. Takzvané autohofy chtějí touto netradiční akcí bojovat proti konkurenci u dálnic.

Na velké části německých dálničních odpočívadel s restauracemi a čerpacími stanicemi musí cestující zaplatit za návštěvu záchodu sedmdesáticentový poplatek (18 korun), z něhož je mu pak při nákupu občerstvení nebo suvenýrů vráceno 50 centů (13 korun). Za samotné odskočení si tak ve finále zaplatí 20 centů (pět korun). Chystaná prémie bude fungovat přesně opačně.

Odpočinek na okreskách

Autohofy v Německu většinou nabízejí stejný servis jako dálniční odpočívadla, neleží však přímo u dálnice a řidiči k nim musí sjet mimo trasu, což je v konkurenčním soupeření znevýhodňuje.

"Během letní sezony 2013 dostanou zákazníci po zaplacení padesáticentového poplatku na toaletě nazpátky 70 centů," oznámil svaz provozovatelů autohofů VEDA, podle něhož se do této akce zapojí nejméně 35 zařízení po celém Německu, některá i poblíž hranic s Českou republikou. Na svých internetových stránkách svaz zveřejnil mapku, kde řidiči rozdávačná odpočívadla najdou.

Akce potrvá od 19. června do 11. září a VEDA si od ní slibuje, že motorestům přímo u dálnic odláká část zákazníků. "Naštvání na sedmdesáticentový poplatek vybíraný na dálničních odpočívadlech se totiž dotýká i nás. Touto iniciativou chceme všem uživatelům dálnic ukázat, že autohofy si žádné peníze nenechávají a poskytují vynikající poměr mezi cenou a službami," vysvětlila šéfka VEDA Ruth Strohoferová.

ČTĚTE TAKÉ:

Bonus 20 centů za návštěvu toalety nedostane vyprázdněný motorista v hotovosti na ruku, ale obdrží kupon, který bude moci použít při placení v restauraci nebo v obchodu motorestu. Zhodnotí ho tak podobně jako záchodkové kupony na dálničních odpočívadlech.

Ta za placená WC nedávno kritizoval největší autoklub v Německu ADAC. Z hlediska kvality hygieny se podle něj nijak neliší od zařízení, která za použití toalet nic nevybírají nebo vracejí celou částku například při nákupu občerstvení. Provozovatel dálničních odpočívadel, společnost Tank & Rast tuto kritiku však odmítl s tím, že dvaceticentový poplatek putuje na zvyšování kvality služeb.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...