25. listopadu 2015 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nová databáze i evidence otisků prstů. Na cestování Evropanů dohlédne Velký bratr

Ilustrační foto - otisk prstu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto - otisk prstu. | foto: Lidové noviny

PRAHA/BRUSEL Na dovolenou v Egyptě se letos vypravilo na 80 tisíc českých turistů. Až dosud se mohli spolehnout na to, že jedinou digitální stopou, kterou po sobě zanechají, je paměťová karta fotoaparátu. Možná již za dva roky by ale vše mohlo být jinak.

V případě, že českého dovolenkáře zastaví třeba němečtí policisté a pojmou podezření, že je napojen na organizovaný zločin, budou si moci zjistit, s jakými aerolinkami letěl, jakou kartou zájezd platil, a dokonce si i z databáze vytáhnout údaje, jak často a kam v posledních pěti letech mimo Evropu cestoval. Stejnou samozřejmostí bude záznam, kde všude se prokázal pomocí snímače otisků prstů.

Za situace, kdy hned za Šumavou nelze dohledat českou poznávací značku, se podobné sdílení osobních dat napříč Evropou jeví jako sci-fi. Jenže po pařížských útocích se oživila debata o unijním Velkém bratrovi – několika společných databázích EU, které jsou sice legislativně připraveny, nikdy ale nevstoupily v platnost. Na jejich rychlé přijetí teď tlačí zejména Francouzi.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!