19. října 2015 11:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nové metro změní cesty tramvají i autobusů. Přibudou i dvě nové linky

Tramvaje v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaje v Praze. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

PRAHA V pražské hromadné dopravě změní svou trasu některé tramvajové a autobusové linky. Přibudou také dva nové autobusové spoje. Změny navazují zejména na zprovoznění opravené tramvajové trati na Petřiny a na dubnové zprovoznění metra A do Motola.

Změny začnou platit od soboty 31. října.

„Vyvolalo je především otevření metra A do Motola. Lidé přešli v řadě případů do metra a autobusy na povrchu jsou v některých úsecích prázdnější. Příkladem je Patočkova ulice, kde kleslo vytížení spojů v pracovní dny ze sedmi tisíc cestujících na 3500 cestujících, ovšem kapacita autobusů je tu 15 tisíc lidí denně,“ uvedl Petr Tomčík, ředitel společnosti Ropid, která plánuje pražskou veřejnou dopravu.

O víkendu je podle dopravních průzkumů propad počtu cestujících ještě větší.

V Praze 6 vznikne autobusová linka 149 z Dejvické přes Stadion Strahov, Spiritku a Jinonice do Nových Butovic.

„Dosud jezdily mezi Strahovem a Butovicemi vybrané prodloužené spoje linky 143, nová samostatná linka bude pro cestující praktičtější a spolehlivější,“ uvedl Tomčík.

Linka bude jezdit v pracovní dny ráno každých 12 minut, odpoledne po čtvrt hodině. O víkendech a v pracovní dny dopoledne bude mít interval 30 minut. Linka 143 bude trvale zkrácena do trasy Dejvická - Stadion Strahov a budou na ní nasazeny kloubové autobusy. Změna trasy také čeká autobusy 108, 164 a 168.

Šachy s tramvajemi

V tramvajové dopravě dojde k výměně konečných zastávek tramvají 5 a 20. Linka číslo 5 pojede z Vítězného náměstí nově do Divoké Šárky, naopak linka číslo 20 pojede do zastávky Nádraží Podbaba. Změna by měla odstranit kumulování tramvají směrem na Podbabu.

V důsledku velkého úbytku cestujících a kvůli častým zácpám před křižovatkou Vypich bude mírně omezen počet autobusových spojů v Patočkově ulici. Linky 180 a 184 zůstanou zachovány, ale každý druhý spoj linky 184 pojede jen v úseku Velká Ohrada - Vypich a nebude už pokračovat na Hradčanskou.

Tisíce lidí se v Praze přišly podívat na průvod tramvají.
Lidé si mohli vozy prohlédnout nejen zvenku, ale mohli se podívat i dovnitř.

V Praze 9 bude jezdit nová autobusová linka 146, která pojede v trase Spojovací - Mezitraťová - Spojovací. V provozu bude pouze v pracovní dny od 5:00 do 20:00 a interval bude 20 minut.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!