21. února 2014 10:57 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Novým šéfem Českých drah se stal Kurucz. Bývalý zaměstnanec Agrofertu

Ředitel Českých drah Daniel Kurucz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Českých drah Daniel Kurucz. | foto: ČTK

PRAHA Novým šéfem Českých drah (ČD) se v pátek stal dosavadní náměstek ředitele ČD pro ekonomiku a techniku Daniel Kurucz. Na prvním zasedání ho zvolilo nové představenstvo firmy, které ustavila dozorčí rada drah ve čtvrtek. ČD to oznámily na dnešní tiskové konferenci. Jmenování Kurucze se očekávalo. Novým náměstkem pro ekonomiku je Pavel Krtek, který byl ve čtvrtek dozorčí radou jmenován členem představenstva.

Krátkodobou prioritou ČD je podle nového šéfa příprava prodeje železničních stanic a nádraží Správě železniční a dopravní cesty (SŽDC). K tomu je potřeba souhlas ministerstva dopravy, který ještě dráhy nezískaly. "Postupujeme tak, aby veškeré záležitosti byly hotovy do poloviny roku 2014," uvedl Kurucz. Krátkodobým úkolem je podle něj také dořešit arbitráže a právní spory s konkurencí i některými dodavateli.

Střednědobě je podle ředitele ČD potřeba vytvořit strategii celé skupiny ČD, tedy i pro ČD Cargo, zajistit stabilitu financování a učinit strategické rozhodnutím, jaká bude budoucnost jednotlivých firem ČD. "Je třeba vytvořit strategii opravárenství a vytvořit obchodní plán pro všechny firmy. Je také potřeba zvýšit konkurenceschopnost ČD," uvedl.

V souvislosti s ČD Cargo Kurucz uvedl, že neplánuje změnu managementu.

Bývalý zaměstnanec Agrofertu

Pětačtyřicetiletý Kurucz se stal členem představenstva loni v červenci. Do Českých drah nastoupil jako výkonný ředitel pro provoz a techniku loni v květnu. Předtím pracoval dva roky jako šéf pardubické firmy Synthesia, která je součástí koncernu Agrofert nynějšího ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Právě hnutí ANO nominovalo do vlády nynějšího ministra dopravy Antonína Prachaře.

Třiačtyřicetiletý Krtek dříve působil mimo jiné v představenstvu Unipetrolu. Zkušenosti se železniční dopravou získal díky angažmá ve společnostech Unipetrol doprava a AWT.

Do představenstva Českých drah byl ve čtvrtek s účinností od dneška jmenováni vedle Kurucze a Krtka ještě současný náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Michal Štěpán. V představenstvu vedle dosavadního ředitele ČD Dalibora Zeleného skončil také Karel Otava. Kurucz byl už členem odvolaného představenstva.

Státní firma České dráhy je dominantním osobním železničním přepravcem v Česku. Prostřednictvím dceřiné společnosti ČD Cargo podniká také v nákladní dopravě. Předloni skupina České dráhy vykázala ztrátu 1,6 miliardy korun po zisku 491 milionů v roce 2011, což bylo způsobeno hlavně dvoumiliardovou ztrátou ČD Cargo. Provozní výnosy předloni zůstaly na 37,7 miliardy korun. Za loňský rok firma hospodářské výsledky zatím nezveřejnila. Uvedla jen, že počet cestujících jí vzrostl o půl milionu na 169,3 milionu lidí.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.