3. února 2010 15:14 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Období nejlevnějších letenek je pryč, aerolinky začínají zdražovat

Období levných letenek končí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Období levných letenek končí | foto: Shutterstock

PRAHA Období nejlevnějších letenek, které vrcholilo loni v polovině roku, je definitivně pryč. Aerolinie se ale stále bojí poloprázdných letadel a zdražování je zatím jen mírné. Vyplývá to z vyjádření zástupců největších prodejců letenek na tuzemském trhu.

Obchodní ředitelka pro prodej letenek ze společnosti Student Agency Věra Janičinová předpokládá na letošek "odlepení cen ode dna". Příkladem je Bangkok, který vede žebříček oblíbenosti mimoevropských měst. Zatímco loni se dala letenka pořídit za 12.000 korun včetně poplatků, letos je to o dva tisíce více.

"Nicméně dopravci budou se zdražováním opatrní, protože příliš velké zvýšení ceny a jakýkoliv chybný krok může znamenat ztrátu cestujících a prázdné sedačky na letech," řekla Janičinová. Velmi levné letenky je podle ní stále možné pořídit v rámci občasných cenových akcí.

"Od sklonku loňského roku velmi opatrně letecké společnosti ceny zvyšují. Objevily se v některých případech i vyšší úrovně palivových příplatků, ač se cena ropy nijak výrazně nezvyšuje," doplnil Robert Dvornický z CK Condor. Do většiny měst v Evropě je podle něj stále možné se dostat za 2000 korun bez poplatků, počet sedaček za tyto ceny se bude ale letos snižovat.

Dražší budou zejména významné akce

Značné zdražení lze očekávat na období převisu poptávky nad nabídkou. Jako příklady dal Dvornický mistrovství světa v kopané v Jihoafrické republice nebo výstavu Expo v Šanghaji.

Ceny letenek určuje především poptávka po daných destinacích. Zatímco v Evropě a na linkách do Jižní Ameriky roste, největší propady jsou stále na linkách do Austrálie a některých asijských měst.

K protinožcům do dvaceti tisíc

Podle Dvornického kolegyně Líby Kozlíkové tak přes všeobecný růst cen je nyní možné koupit letenky na Nový Zéland a do Austrálie za nižší ceny než loni. Zatímco v minulých měsících stála nejlevnější zpáteční letenka k protinožcům zhruba 23.000 korun, letos lze do Perthu doletět za 19.000 Kč, do Aucklandu za 21.000 Kč.

Josef Trejbal z Asiany uvádí jako průměrnou cenu letenky v lednu 11.900 korun. To je srovnatelné s loňským lednem, kdy se prudký propad cen teprve chystal. "Porovnám-li však s rokem 2008, ceny letenek v naší společnosti klesly o 40 procent," uvedl Trejbal. Další snížení cen letů po Evropě a do USA podle něj očekávat nelze, příchod společnosti Emirates do Prahy, ohlášený na počátek července, by však měl dále zlevnit létání do Asie.

ČTK