25. října 2010 7:33 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pendolino má další konkurenci. Do Ostravy vyrazí i Rapid Expres

Pendolino - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pendolino - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Českým drahám roste na trati z Prahy do Ostravy další konkurent, společnost Rapid Expres. Ta je vedle Student Agency druhým dopravcem, jenž si troufá soutěžit s pendolinem Českých drah. Podle dostupných informací už Rapid Expres nakoupil pět osobních vlaků od švýcarské společnosti Stadler, jezdit chce v pravidelných dvouhodinových intervalech od prosince 2012.

Informaci přinesl deník E15.

Podrobnosti firma sdělit nechce. "Na nějaké detaily je ještě příliš brzy," sdělil Marek Guth z finanční společnosti Aakon Capital, která za projektem stojí.

Jako první se s Českými drahami na železnici Praha - Ostrava utká Student Agency, která chce na této trati jezdit se svými soupravami v létě příštího roku. "V této chvíli jednáme o smlouvě s dodavatelem vlaků. Příští rok už budeme určitě jezdit," cituje deník Jiřího Schmidta, manažera společnosti RegioJet, která se ve skupině Student Agency zaměřuje na železniční dopravu.

Trať z Prahy do Ostravy je jediná v Česku, kde jde o konkurenční boj bez finanční pomoci státu, a tedy i bez vypisování soutěží na dopravce. Zájemci stačí schválení drážního úřadu a příděl časů v grafikonu od Správy železniční a dopravní cesty. Podle Schmidta jde ale teprve o začátek, protože cílem všech soukromých společností je podílet se na provozu dotovaných rychlíků, píše dnešní E15.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz