2. prosince 2011 18:54, aktualizováno  21:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Piloti ČSA vyhlásili stávkovou pohotovost

Letiště Ruzyně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Ruzyně. | foto: ČTK

PRAHA Piloti Českých aerolinií (ČSA) ukončili první fázi protestu, při níž odmítli létat. České sdružení dopravních pilotů (CZALPA) ale vyhlásilo stávkovou pohotovost a připravuje případnou stávku.

Aeroliniím se podařilo protest pilotů eliminovat a začaly létat podle letového řádu. Piloty, kteří protestují proti převádění letadel ČSA z mateřské firmy do dceřiné společnosti, ostře odsoudil premiér Petr Nečas.

Nečas k protestům pilotů ČSA:

Petr Nečas.

Premiér Petr Nečas po zasedání vlády novinářům řekl, že pokud se piloti ČSA rozhodli zlikvidovat svou firmu, svým způsobem to bude pro kabinet, který řeší, co dělat s ČSA, úleva. "Vláda bude rozhodně trvat na tom, aby byly přísně dodržovány zákony, to znamená, že kroky, které piloti dělají, nemohou zůstat bez odezvy," uvedl. Představa, že vláda bude "sypat pilotům na platy" a že zastaví restrukturalizaci ČSA, je podle něj nereálná. Aeroliniím se dnes podařilo protest eliminovat tím, že si pronajaly dostatečné množství náhradních letadel i s posádkami, které začaly létat podle letového řádu. Podle mluvčí ČSA by měl být víkendový provoz zajištěn.

Podle sdružení vedení ČSA odmítlo jednat o návrzích pilotů na řešení situace ve společnosti. K případné stávce by podle mluvčího CZALPA Filipa Gaspara mohli piloti přistoupit po nutných přípravách v příštím týdnu.

"První fáze protestu byla úspěšná a poukázala na dlouhodobé problémy společnosti, špatné hospodaření a hlavně připravované vyvádění letadel ze společnosti, které může vést až k její likvidaci," sdělil prezident CZALPA Peter Žmolík.

Podle prezidenta ČSA Philippa Moreelse se vedení firmy dnes s piloty sešlo, ale bez výsledku. Piloti podle něj požadovali, aby ČSA zrušily restrukturalizační opatření, což management odmítl. Management tvrdí, že letadla se přesunují jen v rámci stejné skupiny, a firma tím není ohrožena.

S protestem pilotů nesouhlasí. V pondělí začne ČSA vyvozovat s protestujícími pracovněprávní důsledky. Navíc bude chtít po pilotech náhradu škody, kterou Moreels odhadl v řádu milionů korun denně. Do protestu se zapojila zhruba třetina pilotů z přibližně 380 v ČSA.

Podle CZALPA management ČSA pilotům vyhrožuje a nutí je létat i když jsou zdravotně indisponováni nebo ve stresu. Sdružení proto vyzvalo Úřad pro civilní letectví (ÚCL), aby zajistil bezpečnost letového provozu, protože tlak, který vedení společnosti vytváří na zaměstnance, je prý neúnosný. ČSA se proti tomu ale důrazně ohrazují, podle mluvčí společnosti Hany Hejskové jsou to lži. Protestující piloty ale podpořil pozemní personál, který vyhlásil stávkovou pohotovost.

K TÉMATU:


Sdružení pilotů poukazuje na špatnou situaci ČSA i její prodej. "Management i ministr financí Miroslav Kalousek tají informace o hospodaření i před svými kolegy ve vládě a příprava privatizace (ČSA) fakticky probíhá formou likvidace společnosti," upozornilo CZALPA.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!