Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Placené WC v letadlech Ryanair se blíží, firma už objednala dveře na mince

Dveře na mince budou na palubách letadel společnosti Ryanair | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dveře na mince budou na palubách letadel společnosti Ryanair | foto: Reprofoto

Irská nízkonákladová letecká společnost učinila další krok k uskutečnění svého plánu zpoplatnit toalety na palubě letadla. Firma v současnosti jedná s výrobcem letadel Boeing, zda by mohl vybavit letoun 737 pouze jednou toaletou s dveřmi na mince. Další dvě toalety by měly být zrušeny a místo nich by bylo v letadle dalších šest sedadel.

Píše o tom internetový server eyefortravel.com s odvoláním na irský list The Irish Times.

Mluvčí Ryanairu Stephen McNamara listu řekl, že zpoplatnění toalet by se týkalo jen letů trvajících nejvýše hodinu a aerolinky doufají, že by jim to umožnilo snížit průměrnou cenu letenky nejméně o pět procent. Poplatek má činit jednu libru nebo jedno euro.

WC na palubě letadla

Podle mluvčího by pouze jedna toaleta na palubě letadla neměla být z bezpečnostního ani hygienického hlediska problémem. Neexistuje totiž žádné nařízení, které by určovalo, kolik toalet musí být na palubě letadla, dokonce ani takové, podle kterého musí být letadlo vybavené toaletou.

Ryanair by však musel žádat o povolení zvýšení počtu sedadel, protože již v současnosti mají letadla Ryanairu nejvyšší možný povolený počet sedadel.

Ryanair je považován za průkopníka nejrůznějších poplatků za odbavení. Firma sice nabízí levné letenky, avšak má současně spoustu dalších zpoplatněných služeb, včetně platby za zavazadlo.

Ryanair stále v zisku

Ryanairu vyskočil za první fiskální pololetí čistý zisk bez mimořádných položek o 80 procent na 387 milionů eur (téměř deset miliard Kč). Firmu podpořil pokles nákladů na pohonné hmoty o 42 procent, který vyrovnal i snížení cen letenek o 17 procent. Příjmy za šest měsíců do konce září však klesly o dvě procenta na 1,77 miliardy eur. Firma přepravila 36 milionů cestujících, což je o 15 procent více než v období duben až září 2008. Za celý fiskální rok Ryanair očekává čistý zisk v rozmezí 200 milionů až 300 milionů eur.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...