23. května 2012 15:12 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Plzeň podepsala zakázku století za 12 miliard

Trolejbusy v Plzni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trolejbusy v Plzni | foto: ČTK

PLZEŇ Smlouvu na údržbu a servis vozů MHD na 29 let a stavbu depa celkem za 12 miliard korun podepsalo město Plzeň a jeho dopravní podnik se sdružením čtyř firem kolem Škody Transportation.

Zastupitelé "zakázku století" odhlasovali před měsícem. Se stavbou depa se může začít hned a podle smlouvy musí být hotová do března 2014, řekla mluvčí radnice Zdeňka Kubalová.

ČTĚTE TAKÉ:

Sdružení firem převezme servis vozů MHD včetně 240 zaměstnanců Plzeňských městských dopravních podniků a postaví depo za 1,6 miliardy korun.

Podle generálního ředitele Škody Transportation Josefa Bernarda a zastánců projektu z radnice ušetří Plzeň přes dvě miliardy korun oproti tomu, pokud by stavěla depo sama a o vozy se nadále staral dopravní podnik. Podle odpůrců je kontrakt příliš dlouhý. Upozorňují, že takto rozsáhlý projekt partnerství veřejného a soukromého sektoru v Česku neexistuje.

240 milionů ročně za servis

Plzeň má platit 240 milionů korun ročně za servis, dále bude hradit splátky za stavbu depa. Autobusové a trolejbusové depo v centru je v havarijním stavu a vozy se tam nevejdou. Tramvaje by zatím zůstaly na Slovanech, ale Škodovka nabídla, že pro ně má místo. Moderní depo s novými halami vyroste na čtyřech škodováckých hektarech.

Škoda Transportation nabídla na dubnovém jednání zastupitelstva zkrácení servisu z 29 let na deset let a převedení nového depa na město už v roce 2017 bez nároku na další finanční kompenzace. "Tyto věci nemohly být řešeny v současné smlouvě, protože by to byla její zásadní změna a tím bychom porušili podmínky výběrového řízení," uvedl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Radnice si do konce roku nechá zpracovat ekonomický i právní model upraveného projektu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz