Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Plzeňská Škoda vyvíjí s akademiky unikátní laminátové metro

Zatím jediný prototyp metra vyvinutý v plzeňské Škodovce je model 6MT, ten však ještě kompozitovou skříň nemá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatím jediný prototyp metra vyvinutý v plzeňské Škodovce je model 6MT, ten však ještě kompozitovou skříň nemá. | foto: Škoda transportation

PLZEŇ Skříně metra z lehkého a pevného kompozitu, materiálu na bázi laminátu, vyvíjí vědci z Fakulty strojní Západočeské univerzity pro plzeňskou Škodu Transportation. Významný světový výrobce kolejových vozidel by je chtěl vyrábět jako jedna z prvních firem na světě.

Nový materiál z uhlíkových a skelných vláken pojených pryskyřicí má díky lepším fyzikálním vlastnostem nahradit hliník nebo plech. ČTK to řekl šéf Výzkumného centra kolejových vozidel (VCVK) Petr Heller.

Laminát na kolejích

Vozidla s kompozitovou skříní mají vyjet na koleje za několik let. Kromě metra by se měly využívat v tramvajích, vagonech a motorových vlacích. Ve Škodovce se s využitím kompozitů počítá pro části trakčních motorů, nosné části podvozků, pružnice a tlakové nádoby. Už dnes se z nich vyrábí hřídele pohonu. Škoda Transportation spolupracuje intenzivně s VCKV více než pět.

Do výzkumu každý rok investuje dva miliony korun. Využívá vědců ZČU a mezi studenty si vychovává konstruktéry. Členy VCKV s 50 výzkumníky a doktorandy jsou kromě ZČU a Škodovky Univerzita Pardubice, Škoda Výzkum a Výzkumný ústav kolejových vozidel.

"Může být pevnější než ocel a zároveň o více než polovinu lehčí," řekl konstruktér Škody Transportation Jan Zapletal. Odlehčená skříň má snížit spotřebu energií až o pětinu. Dalšími výhodami jsou větší odhlučnění vozu i způsob hoření.

"V případě havárie a požáru se kovy od jiných dílů rozžhaví do obrovského žáru a vzniká velké množství jedovatých zplodin. Kompozit nehoří, jen postupně doutná a teplotu nezvyšuje. Zároveň nevytváří toxické plyny," uvedl Heller.

První etapa výzkumu skončí letos a přinese přesné srovnání nových a "starých" skříní. V další fázi se zaměří například na ekonomiku výroby, kde se očekávají výrazné úspory. Hrubá stavba i konečná montáž budou méně pracné, odstraní se svařování a obrábění. Předpokládají se ale zvýšení úkonů lepení, dodal Zapletal.

Složení kompozitového sendviče navrhli vědci v laboratořích fakulty. Jde o speciální laminátové desky s polyuretanovou pěnou. Ve zkušebnách VCKV probíhají zátěžové testy 200kilogramového ocelového segmentu a identického 83 kilogramů vážícího kompozitového dílu. Z původní tloušťky sendviče 50 milimetrů se vědci dostali na 35 milimetrů.

,

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...