6. května 2015 10:37 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pokračování D1 do Lipníku postaví Skanska. Nabídla poloviční cenu

Opravy dálnice D1 začaly za hustého sněžení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opravy dálnice D1 začaly za hustého sněžení. | foto: MAFRA – Petr Lemberk

PRAHA/LIPNÍK Tendr na stavbu nové dálnice mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou vyhrála stavební společnost Skanska. Stavba čtrnácti kilometrů dálnice D1 by měla vyjít na 2,7 miliardy korun, což je zhruba polovina ceny odhadované Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD).

Novostavba jednoho z posledních chybějících úseků D1 je největší silniční stavbou připravovanou v posledních letech.

Nabídnutá cena měla v hodnocení váhu 90 procent, zbylých deset procent připadalo na délku záruční doby. Tu Skanska stanovila na deset let. 

Silničáři nyní rozhodnutí komise rozešlou všem dvanácti uchazečům soutěže, kteří se poté mohou proti němu odvolat ve lhůtě patnácti dnů. Pokud to nikdo neudělá, mohly by stavební práce začít v červnu.

Zakázku na stavbu dálnice mezi Přerovem a Lipníkem vypsalo ředitelství už v roce 2012. O rok později ale původní tendr zastavil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s tím, že ŘSD v něm neposkytlo stavebním firmám dostatek času pro získání potřebných oprávnění, které po uchazečích požadovalo. 

Opětovně soutěž ŘSD vypsalo loni v létě a předpokládalo, že vyjde na zhruba pět miliard korun.

V Česku na celé D1 vedoucí v délce 377 kilometrů z Prahy přes Brno a Ostravu do Polska chybí dobudovat u Přerova úsek z Říkovic do Lipníka nad Bečvou, který měří 24 kilometrů. Úsek mezi Přerovem a Lipníkem je částí této chybějící trasy.

Lidovky.cz, ČTK

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz