30. dubna 2019 7:52 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Již pátým dnem stávkují piloti SAS. Dalších 110 000 cestujících v ohrožení

Lidé na norském letišti Oslo - Gardermoen čekají, zatímco piloti společnosti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé na norském letišti Oslo - Gardermoen čekají, zatímco piloti společnosti... | foto: Reuters

Stockholm/Praha Stávka pilotů skandinávských aerolinek SAS kvůli mzdám v úterý pokračuje již pátý den. Aerolinky již dříve uvedly, že v pondělí a v úterý budou nuceny zrušit kvůli stávce 1213 letů, což bude mít dopad na 110 000 cestujících. V pondělí byly kvůli stávce zrušeny i tři páry letů mezi Prahou a Oslem, Kodaní a Stockholmem.

Zda se uskuteční úterní zpáteční let mezi Stockholmem a Prahou není jisté, aerolinky ho mezi zrušenými lety nemají, na internetových stránkách letiště je však vedený jako zrušený. SAS však upozornily cestující, že situace se může změnit.

Pasažéři čekající na letišti Oslo - Gardermoen kvůli stávce pilotů SAS.
Letadla společnosti SAS ani v neděli nevzlétla.

Časově neomezená stávka začala v pátek po kolapsu jednání o mzdách se svazem SAS Pilot Group, který zastupuje zhruba 95 procent pilotů firmy ve Švédsku, Norsku a Dánsku. Včetně úterý muselo být kvůli stávce zrušeno kolem 70 procent všech letů, což se dotýká asi 280 000 cestujících.

26.dubna 2019 v 07:16, příspěvek archivován: 30.dubna 2019 v 07:49

Latest update on the traffic situation. For up-to-date information, visit: https://t.co/isVuD0b9wb [Updated 26APR2019 - 07:05 CEST] https://t.co/1lZpnntEpj

Stávka silně poškozuje aerolinky. Analytici společnosti Sydbank už dříve odhadli, že stávka přijde SAS na 60 milionů až 80 milionů švédských korun (144 milionů až 193 milionů korun) denně. Očekávaný čistý zisk firmy by tak stávka smazala za dva týdny.

SAS roky snižují náklady kvůli konkurenci nízkonákladových společností, jako Norwegian Air a Ryanair. V roce 2012 se společnost dostala na pokraj bankrotu, výměnou za záchranný úvěr prodala majetek, snížila mzdy a zrušila tisíce pracovních míst. V posledních čtyřech letech byla v zisku. Aerolinky se však opět dostávají do problémů mimo jiné kvůli nárůstu nákladů na pohonné hmoty, napsala agentura Reuters.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.