Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pokud odbory schválí snížení mezd, odejdeme, řeklo vedení ČSA

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto: Lidové noviny

PRAHA Představenstvo ČSA nabídlo rezignaci, podmínkou je ovšem podepsání dodatků ke kolektivním smlouvám ze strany odborů. Dodatky by se měly týkat snížení mezd pilotů o 30 procent, snížení mezd ostatních zaměstnanců o 15 procent a zmrazení vyplácení zaměstnaneckých benefitů.

Na tiskové konferenci o tom informoval prezident firmy Radomír Lašák. Prezident Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Filip Gaspar řekl, že se k aktuálním informacím z TK zatím nebude vyjadřovat.

"Chceme ukončit tuto patovou situaci a zajistit přežití firmy v krizi a dokončení privatizace. A chceme ukončit tu negativní kampaň," uvedl Lašák.

V rámci firmy se už prý nedalo jednat
V současné době již kvůli sporům ve firmě mezi vedením a odboráři nebylo podle ministra financí Eduarda Janoty možné projednat jakékoliv řešení v rámci firmy. "Toto je zásadní krok, který by měl odblokovat situaci a vytvořit prostor pro jednání," řekl Janota.

Nový management aerolinií navíc bude mít podle Lašáka velkou výhodu, že firma začne šetřit zhruba miliardu korun ročně. "Kdyby takové peníze zůstávaly v ČSA již dříve, tak bychom byli v jiné situaci, měli bychom významný finanční polštář," prohlásil Lašák.

Návrh dohody

1) snížení mezd pilotů o 30 procent; úspora 480 milionů Kč (ze současného průměrného platu pilota 212.000 Kč snížení na 148.000 měsíčně)

2) snížení mezd ostatních zaměstnanců o 15 procent; úspora 480 milionů Kč

3) zmrazení vyplácení zaměstnaneckých benefitů do doby skončení ekonomické krize, minimálně do konce roku 2010; úspora 220 milionů Kč

4) po podpisu dohody odchod managementu či jeho části

Podle Janoty by v případě dohody odstoupila kvůli zachování kontinuity při privatizaci část představenstva, například prezident s někým dalším. "Není možné připustit žádný chaos a lze to zvládnout," uvedl ministr.

Průměrný plat pilota? 212 tisíc korun
Průměrný plat v ČSA je 62.000 korun. Průměrný plat pilotů je 212.000 korun. Průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí byla 22.941 Kč.

Lašák má v poslední době celou řadu kritiků. Bouří se proti němu například piloti, kteří kritizují prodej majetku společnosti kvůli vylepšení hospodářských výsledků. V úterý piloti žádali zástupce státu o Lašákovo odvolání.

Podobně jako piloti hovoří i někteří politici. Kritikou nešetří například KDU-ČSL. Před několika dny se přidal i šéf sociální demokracie Jiří Paroubek. Podle něj vedení ČSA manažersky selhalo a Lašák by měl sám rezignovat.

Propouštění, prodej letadel, prodej obchodů
Firma vykázala v pololetí ztrátu 1,8 miliardy korun, za celý rok by hospodaření mělo skončit se ztrátou dvě miliardy. Vedení proto již oznámilo řadu úsporných opatření. Hodlá například propustit až 860 lidí ze 4600, zbavit se šesti letadel z 50 a zásadně omezit letový řád. V plánu je i další prodej majetku, například obchodů DutyFree na letišti.

Dozorčí rada všechny zmíněné kroky podpořila či vzala na vědomí s tím, že se uskuteční až po ukončení procesu privatizace, když se firma neprodá. Podle předsedy rady Ivana Kočárníka jsou tyto kroky nezbytné k přežití ČSA.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!