Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pokuta za špatné brýle či kouření v autě. Za co ještě kasírují Němci a Italové?

Cestování na lyže. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestování na lyže. Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Když si připálíte v autě, ve kterém vezete děti, může vás to ve Francii vyjít na téměř 70 eur (zhruba 1900 korun). Nařízení omezující kouření zavedla loni také Itálie. Už při samotné cestě za lyžováním tak může českou posádku potkat hodně drahé překvapení.

Na tvrdé pokuty u rakouských sousedů už Lidovky.cz upozornily minulý týden. Při cestách na zimní dovolené však tuzemští řidiči křižují i další země. Proto je dobré vědět, že italští, francouzští nebo němečtí policisté kasírují i za věci, které v Česku nikdo neřeší. Třeba nevhodný výběr slunečních brýlí, což je v Německu skutečný problém.

Některé další prohřešky nejsou oproti tomuto geograficky unikátní a zemí, které je trestají, je více. Ať už jde o výše zmíněné kouření v autě za přítomnosti těhotných žen nebo mladistvých či špatně upevněné předměty ve střešních nosičích, což pokutují Němci i Rakušané. U jižních sousedů jde dokonce o pokutu až do výše pěti tisíc eur.

Lidovky.cz přinášejí ve spolupráci s Ústředním automotoklubem (ÚAMK) přehled zajímavých i málo obvyklých přestupků, na které je ale důležité dát si velký pozor.

Itálie – drahá noční rychlost

Překročení povolené rychlosti je mimo Česko obecně drahá záležitost. Pokud ale v Itálii řidič šlápne na plyn mezi desátou večer a sedmou ráno, bude jeho pokuta ještě o třetinu vyšší. Tamní úřady se tímto způsobem snaží chránit noční klid.

Dálnice (ilustrační foto)

Pro úplnost: pokuty za „běžnou“ rychlou jízdu začínají v Itálii na 41 eurech (zhruba 1100 korunách) a jejich horní hranice se pohybuje v tisících eur - podle závažnosti přestupku.

Dobré je dát si pozor i při parkování. Zatímco v Česku se objevují stání pro rodiny s dětmi nebo těhotné ženy hlavně v obchodních centrech a nikdo jejich zneužívání příliš nehlídá, v Itálii se takové chování tvrdě postihuje.

„Za neoprávněné stání v takzvané rosa park zóně může dostat řidič pokutu kolem 150 eur,“ upozorňuje Petr Vomáčka z ÚAMK. Peněžní trest logicky hrozí i u parkování na místech pro invalidy. V Česku se řeší spíše domluvou.

Francie – raději potichu

V autě se ve Francii – jak už bylo řečeno – nevyplatí kouřit, ani poslouchat příliš nahlas hudbu. Pokud je rádio tak hlučné, že by přes něj nebyla slyšet třeba sanitka, nebo ruší okolí, je to pro tamní policii důvod k udělení pokuty.

Problém je pro Francouze také poslouchání hudby v autě, na motorce nebo na kole prostřednictvím sluchátek – to vyjde řidiče až na 130 eur (zhruba 3500 korun).

Německo – pozor na brýle

Nejbizarnějším prohřeškem v Německu je patrně špatná volba slunečních brýlí. Policista může při zastavení auta usoudit, že jsou skla například příliš tmavá a není přes ně dobře vidět. Pokud takové podezření má, může brýle poslat na na expertizu nebo i s řidičem k lékaři, který posoudí, jaký přes ně má řidič výhled. A pokud bude špatný, hrozí mu pokuta kolem 75 eur (tedy kolem 2000 korun).

Cesta na hory.

„Problémem můžou být v Německu také otevřená okénka na parkovišti. Ta vás vyjdou na patnáct eur, vybízíte totiž k trestné činnosti,“ vysvětluje Vomáčka z ÚAMK.

Němci chrání své lidi před hlukem a emisemi. Proto není možné jen tak nechat běžet motor nebo ho bezdůvodně túrovat. Pro Česko typické nastartování a postupné oprašování a škrábání auta v zimě může být důvodem pro pokutu až kolem třiceti eur.

Spolu s Rakušany pak němečtí policisté kontrolují i zabezpečení nákladu na střešním nosiči. Pokud můžou lyže a další věci spadnout a napáchat škodu, je to problém.

Země se však liší v tvrdosti trestů. Zatímco Němci rozdělují pokuty do 60 eur (cca 1600 korun), v Rakousku může tento prohřešek stát až pět tisíc eur, což je v přepočtu přibližně 135 tisíc korun. To však platí hlavně v případě, pokud kvůli špatnému upevnění předmětu dojde k nehodě či zablokování provozu na silnici.

Kolik stojí cestování po Evropě.
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Podnikatel Tomáš Vondráček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

Podnikatel Tomáš Vondráček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Podnikatel Tomáš Vondráček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!