Středa 8. července 2020svátek má Nora 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pokuty pro těžké kamiony jsou příliš přísné, tvrdí vláda

Kamion (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamion (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Vláda asi odmítne senátní návrh na zvýšení pokut za porušení zákazu vjezdu pro kamiony, které překročí povolený hmotnostní limit. Navrhované řešení podle předkládací zprávy na vládním webu není vhodné a zamýšlená sankce až 20.000 korun nepřiměřeně přísná. Kabinet bude návrh posuzovat příští středu, rozhodující slovo bude mít až Poslanecká sněmovna.

Návrh vládního stanoviska je zdůvodněn tím, že kabinet počítá s vlastním řešením. "Nemělo by být zúženo pouze na otázku postihu řidiče, ale mělo by zahrnovat také jasnou úpravu podmínek omezení užívání některých pozemních komunikací pro nákladní dopravu," uvádí se ve zprávě. Řešení by se mělo zaměřit také na dopravce.

Kabinet také uvádí, že horní hranice navrhované dvacetitisícové sankce je stejná jako u pokuty za řízení vozidla pod vlivem alkoholu nebo drogy, což je jednání podstatně nebezpečnější. Vláda by se měla podle zprávy postavit také proti tomu, aby provinilci z řad řidičů kromě pokuty dostali dva trestné body.

Ohrožení pro obyvatele obcí?

Potřebu zvláštní vyšší sankce zdůvodňovali tvůrci novely tím, že zákaz nerespektují především řidiči kamionů, jimž za jeho porušení nyní hrozí buď dvoutisícová bloková pokuta, nebo 2500 korun ve správním řízení.

Návrh je namířen proti řidičům kamionů, kteří si chtějí zejména zkrátit cestu po místních komunikacích. Poškozují tím ale povrchy silnic, které nejsou uzpůsobeny na danou zátěž, uvádějí senátoři v novele. Podle nich navíc tyto vozy ohrožují obyvatele obcí, jimiž projíždějí, a obtěžují je hlukem a exhalacemi.

K nejpostiženějším patří podle senátorů regiony na hranicích s Polskem, kde je zvýšená tranzitní doprava.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...