22. ledna 2010 14:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Poškozený letoun, který musel přistát na Hudsonu, je v aukci

Nouzové přistání letadla do řeky Hudson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nouzové přistání letadla do řeky Hudson | foto: ČTK

NEW YORK Pojišťovna Chartis draží v internetové aukci letoun Airbus A320, se kterým musel pilot loni nouzově přistát na řece Hudson v New Yorku. Letoun se 155 lidmi na palubě loni v lednu vyřadilo z provozu ptačí hejno.

V situaci, kdy se už letadlo nemohlo vrátit na letiště a v hustě zabydlené oblasti nebylo jiné vhodné místo, se zkušený kapitán rozhodl k nouzovému přistání na hladině řeky. Všichni lidé na palubě mimořádnou situaci přestáli bez vážnějšího zranění.

Posádka cestující evakuovala a v krátké době je nalodila přívozní plavidla, která se pohybovala v okolí. Média o havárii psala jako o zázraku na Hudsonu a z kapitána letadla Chesleyho Sullenbergera se stal národní hrdina.

Vodou vážně poškozené letadlo, z něhož byly odmontovány motory, nyní parkuje ve městě Kearny v New Jersey. Podle vyjádření pojišťovny dražba letadla společnosti US Airways skončí 27. března.