13. listopadu 2009 10:11, aktualizováno  14:06 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha se s odbory shodla ve čtyřech bodech, stávka možná nebude

Předseda představenstva Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) a pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (vlevo) a generální ředitel DPP Martin Dvořák  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda představenstva Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) a pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (vlevo) a generální ředitel DPP Martin Dvořák | foto: ČTK

PRAHA Jednání mezi odboráři Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) a krizovým štábem města pokračuje od dnešního rána zatím bez oficiálního výsledku. Podle kuloárových informací se ale obě strany již shodly na čtyřech bodech ze sedmi, čeká je ale ještě diskuse o plánovaném propouštění. Dnešní jednání by mohlo být poslední, řekl před polednem odborářský předák Petr Pulec.

Další jednání mezi odboráři města začalo dnes po deváté hodině v sídle dopravního podniku. Jednání se neúčastní pražský primátor Pavel Bém, město zastupuje radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS). Obě strany se snaží dohodnout na písemné dohodě, která by zaručila splnění požadavků odborářů.

Čtyři body, u kterých obě strany zřejmě již našly kompromis, se týkají dofinancování provozní dotace, ukončení spolupráce s firmou BNV Consulting a ředitelem pro transformaci Radkem Novotným, kteří měli na starosti audity a outsourcing. Problém není ani s nastavením standardů kvality pro všechny dopravce na území Prahy.

"Máme za sebou lehčí body, čekají nás ty těžší," řekl po 12. hodině Miroslav Choutka, šéf odboru kontroly a hospodaření DPP. Po poledni se mluvilo o outsourcingu. Obě strany údajně souhlasily, že už vysoutěžené zakázky budou prověřeny, zda skutečně přinesou plánovanou desetiprocentní úsporu.

"Budeme tu, dokud se nedohodneme," uvedl jeden z odborářů Tomáš Novotný. "Posunuli jsme se," poznamenal neurčitě Pulec. Podle něj ale není jasné, jak dlouho může dnešní jednání trvat.

Odboráři nejsou jednotní

Odboráři přišli dnes na jednání s různým postojem. Podle neoficiálních informací radikální křídlo odborů chtělo vyhlásit časově neomezenou stávku již dnes v noci. Umírněnější část odborů naopak tvrdí, že už dosáhli mnoho a je třeba se dohodnout.

Ti radikální ale trvají na splnění všech požadavků, zdůrazňují například bod, který se týká zastavení propouštění. Jinak chtějí ještě dnes oznámit den stávky. Tento požadavek ale zřejmě nebude možné splnit.

Odbory žádaly kromě doplacení 1,9 miliardy korun na provozní náklady ukončení všech dalších projektů, jež směřují k vyčlenění některých činností z podniku. Trvaly také na zastavení plánovaného propouštění.

Rada města v úterý schválila uvolnění 900 milionů korun pro dopravní podnik, to ale odboráři označili za nedostatečné.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!