Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha sní o odpadkové tramvaji. V noci by svážela smetí do spalovny

Vize kreslíře Richarda Cortése, jak by mohla v budoucnu vypadat cargo tramvaj,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vize kreslíře Richarda Cortése, jak by mohla v budoucnu vypadat cargo tramvaj,... | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA V Praze se rodí projekt, který může v budoucnu změnit stereotyp popelářské profese. Namísto mužů na stupátkách popadne kontejner se smetím hydraulická ruka a vysype ho na korbu tramvaje. Odpadky naplněný vůz pak pod rouškou tmy vyrazí rovnou do spalovny v pražských Malešicích.

Tato vize počítá s tím, že populární mazací či rozmrazovací tramvaj – které jezdí po Praze a mají tisíce fanoušků na sociálních sítích – by mohly dostat novou „sestru“ do flotily netradičních vozů.

„Řešíme s kolegy z Pražských služeb vyvinutí cargo tramvaje. Využili bychom naši tramvajovou síť ke svozu odpadu - samozřejmě v hodinách, kdy by nám ji neblokovala,“ řekl šéf pražského dopravního podniku Martin Gillar na konferenci Smart City, kterou koncem března pořádaly vydavatelství Mafra a Lidové noviny.

Co tedy v české metropoli přesně vzniká? Pražské služby, které se o svoz komunálního odpadu ve městě starají a z jejichž iniciativy by poptávka na takovou službu musela nejspíše vzejít, jsou na detailnější informace skoupé.

„Projekt je ve fázi příprav a plánovaní. Z tohoto důvodu aktuálně nelze poskytnout bližší informace a detaily,“ odvětil mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Jednou z variant je, že by šlo o převoz naplněných velkých kontejnerů, které by se na vybraných místech přeložily z aut na speciální tramvaj.

Rozhodně nejde o něco, co by mělo v hlavním městě nějakou dlouhou tradici. Nákladní tramvaje v Praze velký otisk v historii nezanechaly. Za 1. světové války jezdily ulicemi sanitní či pohřební vozy - ty však experti nechápou jako nákladní, ale jako osobní tramvaje se zvláštním užíváním. V 70. letech minulého století utichl i provoz vozů Vrchní stavby, které sloužily opravářům kolejí.

Opravená mazací tramvaj s vánoční výzdobou.
Mazačka má za sebou úspěšnou testovací jízdu. Ostrý provoz ji čeká již příští...

Technický ředitel dopravního podniku Jan Šurovský zdůraznil, že projekt odpadkové tramvaje vzešel z vizionářských diskuzí s Pražskými službami a zatím se nachází jen v rovině úvah.

„Považuji však myšlenku za rozumnou - ve chvíli, kdy město i dopravní podnik řeší plán udržitelné mobility v metropoli. Svoz odpadu nyní zajišťují stejně jako veškeré zásobování města v podstatě výhradně nákladní auta,“ řekl Šurovský.

Přestavět tramvaj k jinému účelu než k přepravě pasažérů v Praze umí. Nejznámější je takzvaná mazací tramvaj, která po pražských kolejích začala jezdit počátkem roku 2015 a slouží k mazání kolejnic. Stará o snížení hluku a menší opotřebení kolejnic a kol.

Nejméně deset vozů

Aby měl provoz odpadových tramvají smysl, muselo by jich podle Šurovského být aspoň deset.

„V opravně tramvají pražského dopravního podniku by bylo možné přestavět některé stávající soupravy. Základem by určitě byly podvozky a elektrovýzbroj, na vozidlo by se umístil kontejner,“ říká technický ředitel. Kromě toho by tramvaj pravděpodobně disponovala mechanickým ramenem, které by jejímu strojvůdci umožňovalo odpadky nakládat.

Bylo by také nutné přistavět koleje k malešické spalovně. Tramvajové koleje vedou nedaleko odtud, proto by toto řešení nemělo být příliš složité. Potřebuje však mít oporu v územním plánu města.

Nutné by byly i nakládkové koleje ve městě, ty by se mohly přes den využívat třeba i pro historické tramvaje. Nově sestavený stroj také musí získat schválení Drážního úřadu a musí splňovat hlukové limity.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Podnikatel Tomáš Vondráček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

Podnikatel Tomáš Vondráček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Podnikatel Tomáš Vondráček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč