Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pražané méně cestují. Omezili dopravu autem i MHD

Dopravní zácpa v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní zácpa v Praze | foto: Lidové noviny

PRAHA V Praze loni poprvé od roku 1990 klesl objem automobilové dopravy, a to o 1,2 procenta. Osobní doprava klesla o procento, téměř o tři procenta se snížil objem nákladní dopravy. Vyplývá to z ročenky pražské dopravy, kterou představil náměstek ředitele Technické správy komunikací hlavního města Prahy Ladislav Pivec.

Technická správa komunikací měří dopravní výkony na pražských komunikacích od konce 70. let minulého století. Výkon dopravy uvádí, kolik kilometrů denně ujedou automobily na pražských silnicích. Loni  klesly výkony celkem zhruba z 22,2 milionu kilometru na 21,93 milionu kilometru. "Dopravní výkony od roku 1990 strmě rostly. Byť je to (pokles o - pozn. red.) jedno procento, je to zajímavý jev," řekl Pivec.

ČTĚTE TAKÉ:

Na objemu dopravy se projevuje ekonomická krize

Příčin může být podle Pivce několik, na objemu dopravy, především té nákladní, se mimo jiné projevuje současná ekonomická krize. Vliv má i cena pohonných hmot a opatření, kterými město dopravu v centru omezuje, řekl.

Technická správa očekává, že podobný trend bude pokračovat. "Předpokládáme, že letos nedojde ke zvýšení objemu dopravy. Předpokládáme zachování současného stavu," uvedl.

Lidé cestují méně

Cestující se ale podle Pivce nepřesouvají do MHD. "Počet lidí v MHD se nezvedl. Snížila se celková mobilita, lidé méně cestují," upozornil.

Podle deníku E15 dokonce loni klesl počet lidí, kteří  využívají MHD. Praha přišla o 100 milionů cestujících, polovina úbytku připadá na metro. Počet pasažérů v pražské MHD loni činil 1,123 miliardy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Život v hlavním městě komplikuje hustá nákladní doprava

I přes pokles objemu automobilové dopravy se Praha podle Pivce potýká s těžkou kamionovou dopravou. Denně metropolí projede 40 400 nákladních vozidel, z toho více než polovinu tvoří těžké nákladní automobily s hmotností nad deset tun s přívěsem a návěsové soupravy.

Z celkového počtu nákladních vozidel zhruba 60 procent městem pouze projíždí, u těžkých nákladních aut tvoří tranzit metropolí 70 procent.

Nejvíce tranzitní nákladní dopravy jezdí mezi dálnicemi D1 a D8 a také mezi D1 a D5. V obou případech podle jde o 3200 nákladních aut denně.

V Praze loni vzrostl  počet registrovaných osobních aut o 22 713 . V hlavním městě je tak evidováno 722 343 osobních automobilů, což znamená, že na jedno auto připadá 1,7 obyvatele.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!