18. března 2010 16:47 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pražské metro možná bude o víkendu jezdit o půl hodiny déle

Pražské metro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro. | foto: Lidové noviny

PRAHA Pražské metro by mohlo v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli jezdit o půl hodiny déle. Tento návrh v pondělí podpořilo představenstvo pražského dopravního podniku a dnes se k němu přiklonil výbor dopravy pražského zastupitelstva.

Návrhem by se teď měla zabývat rada hlavního města. Není ale jasné, jestli pro jeho uskutečnění najde dostatek peněz.

Víkendové prodloužení provozu metra zhruba do jedné hodiny v noci, s kterým souvisí i prodloužení provozu návazných autobusových a tramvajových spojů, by městskou kasu stálo asi 18,5 milionu korun ročně.

"Podporujeme rozhodnutí představenstva a doporučujeme radnímu (Radovanu) Šteinerovi požádat radu města o zajištění finančních prostředků na tato opatření," uvedl na dnešním výboru jeho předseda David Vodrážka (ODS).

Výbor zároveň doporučil posílit provoz metra na lince B v pracovní dny. Podle materiálu, který měli členové výboru k dispozici, totiž je v ranní špičce v úseku Anděl - Karlovo náměstí poptávka o deset procent vyšší než nabídka.

V ranní špičce by se tak mohl interval zkrátit ze 155 na 140 sekund, odpoledne pak z 165, respektive 195 sekund na 150. Toto opatření by ročně stálo asi 88 milionů korun.

Praha letos uvažovala spíše o omezení rozsahu MHD. Materiál, který navrhoval od března omezení desítek spojů, vyvolal vlnu kritiky. Město od tohoto záměru ustoupilo. Dopravní podnik ale stejně bude muset letos šetřit, na provoz totiž dostal 8,082 miliardy korun, což odpovídá asi pětiprocentnímu zkrácení rozsahu současného provozu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!