23. dubna 2017 7:40 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pražské metro se blíží 21. století. Mobilní operátoři pokryjí část linky C

Stanice metra Muzeum | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanice metra Muzeum | foto: wikimedia.org/ Ralf Roletschek

PRAHA Zatímco v Barceloně, Berlíně a dalších evropských metropolích lidé v metru už několik let surfují po internetu a telefonují, pražská podzemka je i v roce 2017 oázou klidu, kde nezbývá než sáhnout po něčem ke čtení. Ještě letos se to ale změní. Operátoři ve spolupráci s dopravním podnikem pokryjí signálem nejfrekventovanější úsek – trasu C mezi stanicemi Muzeum a Roztyly.

Používání mobilního telefonu v pražském metru je i v 21. století stále velice omezené. Ve stanicích si lze nanejvýš vyřídit telefonát nebo napsat SMS. Odeslat e-mail nebo i jen připojit se k internetu pak už bývá v podstatě nemožné. Mezi stanicemi pak nastává digitální temno.

Operátoři i Dopravní podnik hlavního města Prahy se po léta vymlouvali na vysoké investice či nedostatečná volná časová okna k práci. Nyní se patová situace – zdá se – pohnula.

„Novým předmětem dohody, schválené Dopravním podnikem hlavního města Prahy, je pokrytí nejfrekventovanějšího úseku linky C, od stanice Muzeum po Roztyly, které proběhne ještě letos. Poté se rozšíří signál na celou tunelovou síť,“ uvedl výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

Celé metro za půl miliardy

Do speciálních vyzařovacích kabelů, které tunely metra mobilním signálem pokryjí, nakonec investovali sami operátoři. Podle Grunda je to vyjde na zhruba 35 milionů korun. To je zhruba stejně, kolik stálo pokrýt nejnověji zbudovaný úsek metra A mezi stanicemi Dejvická a Nemocnice Motol. Ten je v provozu dva roky a je doposud jedinou částí sítě pražského metra, která je signálem pokrytá.

Pokrytí celého metra má podle odhadů APMS vyjít na více než půl miliardy korun. U zastaralé technologie totiž bude potřeba zmodernizovat i stávající rozvody ve stanicích a kompletně vyměnit všechny prvky, tedy antény, rozvody, opakovače a další technologie. Harmonogram na pokrytí i zbytku sítě podzemky však zatím neexistuje. Cestující na dalších trasách se tak dočkají pravděpodobně až za dalších mnoho let.

Pražské metro se tak zároveň stane jistým způsobem telekomunikačním muzeem. Vedle sebe tu totiž fungují zastaralá 2G síť, 3G i nejnovější a nejrychlejší 4G.

Železničními tunely pod hlavním městem denně cestuje v průměru 1,6 milionu cestujících, což z Prahy dělá sedmé nejvytíženější metro v Evropě. O jeho pokrývání se přitom mluví už dlouho. První pilotní projekt s vyzařovacím kabelem proběhl mezi stanicemi I. P. Pavlova a Muzeum už v roce 1999. Z finančních důvodů však nepokračoval.

Kabel lepší antény

Po dlouhých neshodách nejen nad finančními, ale také provozními aspekty celého projektu, se podařilo najít shodu až nyní. „Operátoři zrealizují pilotní projekt a my s nimi uzavřeme dlouhodobý kontrakt na pokrytí celé sítě metra mobilním signálem,“ uvedl ředitel DPP Martin Gillar. Ten letos v únoru sebevědomě tvrdil, že pokrytí celé sítě pražského metra, která dohromady měří 66 kilometrů, bude hotovo do tří let.

Podle dohody DPP umožní operátorům umístit v tunelech vyzařovací kabely a operátoři na oplátku podniku kromě věcného břemena půl milionu korun ročně dají i anonymizovaná data o pohybu cestujících. Ty chce DPP využít v rámci operativního dopravního výzkumu.

Vyzařovací kabely se budou do tunelů zabudovávat v noci, mimo provozní dobu metra. Dopravní podnik totiž od začátku odmítal jakékoliv ohrožení provozu a náklady ze své strany. Antény ve stanicích namířené do tunelu přitom nepřipadaly v úvahu. Kabel opatřený štěrbinami, které vyzařují vysokofrekvenční signál do okolí, totiž zajistí kvalitnější signál a na rozdíl od antén umožní i využití mnoha frekvencí pro jeho šíření.

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na Lidovky.cz