Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
26. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stařičký trolejbus z Prahy ‚živořil‘ ve vsi na dvorku. Nyní ho odtáhli na Slovensko

Trolejbus Tatra T 400 desítky let živořil v obci Druhlice. Zachránit se ho... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trolejbus Tatra T 400 desítky let živořil v obci Druhlice. Zachránit se ho... | foto: Radek Chmel

DALEKÉ DUŠNÍKY Z rezavé masky nenápadně vystupuje kdysi červený klín, který viděli cestující, když vůz přijížděl na zastávku. Sešlý stroj pamatující poslední roky trolejbusů v Praze padesát let živořil ve středočeské obci Daleké Dušníky. Letos v květnu mu začal nový život - torzo si odvezli lidé dopravního podniku v Bratislavě.

Řada těch, kteří v obci nedaleko Dobříše žijí, o této vzácnosti ani nevěděla. Tedy do doby, než ji Slováci vytáhli z jedné zahrady na náves. Sloužila tam jako králíkárna nebo kurník.

„Přestože je 10. květen 2017 především dnem, kdy si připomínáme 90. výročí autobusové dopravy v Bratislavě, do historie se zapíše i jinak. Do Bratislavy byl z Čech dovezený trolejbus Tatra T 400, který byl vyrobený v roce 1951,“ píše web imhd.sk.

V Praze jezdil pod číslem 9368 až do svého vyřazení v lednu roku 1967. Trolejbusy jezdily v Praze ještě dalších pět let, pak byl jejich provoz zrušen.

V té době už ale tento trolejbus žil docela jiným životem. Spolu se čtyřmi dalšími vozy jej koupilo JZD v Dalekých Dušníkách. Na jízdu ne, v obci žádné troleje pochopitelně nebyly. Ba ani na velkou parádu, i když využití měly pražské trolejbusy různé.

Sloužily jako maringotky při práci na poli, jako šatny na hřišti místního fotbalového klubu nebo jako dílny. Někdejší trolejbusy pak postupně končily ve šrotu. Tento zbyl jako poslední na jedné ze zahrad v místní části Druhlice, která je součástí Dalekých Dušník.

Trolejbus Tatra T 400 desítky let živořil v obci Druhlice. Zachránit se ho...
Trolebus Tatra T 400 na Václavském náměstí v Praze.

Výjimečný je i z toho důvodu, že jde o společný produkt dvou „Tatrovek“. Podvozek je z kopřivnické Tatry, karoserie z dílen její smíchovské jmenovkyně (která už dnes neexistuje - pozn. red.). Výroba trolejbusů v Tatře skončila v 50. letech, pak už monopol na výrobu trolejbusů v Československu převzala Škoda Ostrov.

Kola vozu našli bratislavští dopraváci v překvapivě dobré kondici. Pneumatiky dokázali nafouknout, a i díky tomu mohli trolejbus ze dvora vytáhnout za náklaďákem. A až pak jej naložili na valník.

Trolejbus se stane cenným exponátem sbírky historických vozidel Dopravního podniku Bratislava. „V ní se momentálně nachází šest trolejbusů,“ píše imhd.sk. Tatra T 400 jezdila kromě Prahy či Ostravy právě také v Bratislavě.

mipMichal Pavec
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.