21. ledna 2015 17:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rusové mizí z pardubického letiště. To nyní touží po Němcích

Letiště (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PARDUBICE Pardubické letiště se chce víc zaměřit na lety do západní Evropy, například Německa. Hlavní klientelu dosud tvoří Rusové. Kvůli nízké hodnotě rublu však jejich zájem o cestování do České republiky opadá.

Nutné přeorientování na novou klientelu oznámil ředitel společnosti East Bohemian Airport (EBA) Michal Červinka, které pardubické letiště provozuje.

„Vyjednáváme se západními leteckými společnostmi. Ale zatím jim nejsme schopní poskytnout standard, který chtějí,“ přiznal Červinka.

Nízkonákladoví přepravci požadují odbavení letadla do 25 minut. Časovou ztrátu letiště nabírá přepravou cestujících autobusy do terminálu, který je vzdálený 800 metrů od ranveje.

ČTĚTE TAKÉ:

Chystaná nová odbavovací hala by měla stát přímo u letové dráhy. Navíc kvůli nynějšímu malému terminálu není letiště schopné přijmout cestující ze dvou letadel najednou.

„Do Německa bychom mohli odbavovat byznys lety, ale je to zajímavé také pro turisty, kteří z velkého německého letiště poletí dál do světa. Musíme mít pestrou nabídku pro všechny typy cestujících,“ řekl Červinka.

Výstavba nového terminálu však vázne. Stavební firmy nabídly cenu asi o 100 milionů vyšší. Letiště má limit 300 milionů korun. Stavět se mělo začít loni na podzim. Aby hala vyšla levněji, nepostaví se trafostanice, zjednoduší se podoba části haly, pořídí se levnější materiály. Plocha 5 500 metrů čtverečních zůstane stejná, řekl ředitel Červinka.

Rusové? Snad jen dočasný výkyv

Vedení letiště nadále doufá, že propad počtu ruských klientů je jen dočasný výkyv. Před osmi lety začala létat z Pardubic pravidelná linka do Moskvy, rok předtím do Petrohradu.

Do té doby se na ruské turisty zaměřovalo jen letiště v Karlových Varech. Než loni devalvoval rubl, zájem Rusů o lety do Pardubic rostl. Cestuje sem střední třída, která však dosud byla ochotnější víc utrácet než například český turista, řekl provozní ředitel letiště Vít Málek.

„Viděli jsme v ruské klientele potenciál. Pohlíželo se na nás jako na exoty, na blázny, kteří se neorientují na západ, ale na východ. Že klesl rubl, jsme pocítili hned loni v květnu. Také ekonomické sankce vůči Rusku nepřejí leteckému podnikání,“ dodal Málek.

„Loni letiště přijalo zhruba 120 tisíc Rusů, což je přibližně o pětinu méně než předloni. Kdyby nenastaly ruské turbulence, mohli jsme loni přepravit i 200 tisíc lidí. Nakonec jich bylo 50 tisíc méně,“ uvedl Michal Červinka.

V posledních letech na dovolenou míří z Pardubic 30 až 35 tisíc českých turistů. Vzhledem ke spádové oblasti 1,5 milionu lidí, by jich mohlo být dvakrát tolik, míní Červinka. Nově letos proto v létě začnou létat chartery na španělské pobřeží Costa de Almeria a do severní turecké části Kypru. Pravidelně se také začne létat do Burgasu.

Společnost EBA vznikla v roce 1993. Povolení na civilní provoz letiště, které patří armádě, firma dostala o dva roky později. První charterové lety do Bulharska a Řecka se uskutečnily v roce 1996. Pravidelně se na dovolenou létá z Pardubic od roku 2000, kdy cestovní kanceláře nabízejí pobyty na Mallorce.

Lidovky.cz, ČTK