Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Secesní poklad bude opět zářit. Opravy Fantovy kavárny finišují

Novináři si mohli 31. října prohlédnout rekonstrukci Fantovy kavárny v budově Hlavního nádraží v Praze.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novináři si mohli 31. října prohlédnout rekonstrukci Fantovy kavárny v budově Hlavního nádraží v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Rekonstrukce secesní Fantovy kavárny na pražském hlavním nádraží bude hotová nejpozději do Vánoc. Během jara příštího roku se v ní opět otevře kavárna nebo jiný restaurační prostor. S opravami historické Fantovy budovy začala společnost Grandi Stazioni v lednu.

"Celá budova byla tmavá a potýkali jsme se s vlhkostí na velké části kupole," uvedla projektová manažerka Grandi Stazioni Kateřina Jakubcová. Do budovy zatékalo několik let a obvodové zdivo, které je metr široké, se dosud nepodařilo zcela vysušit. Po ukončení oprav by budova bývalé odjezdové haly měla vypadat stejně jako v době jejího vzniku mezi roky 1901 až 1909 s výjimkou proraženého otvoru v podlaze, kterým je kupole budovy viditelná při průchodu k vlakům ze současné odbavovací haly.

Skvost secese

Rekonstrukce Fantovy kavárny: restaurátorské práce. Umělečtí štukatéři a zlatníci dokončují na lešení pod stropem kopule kavárny restaurování výzdoby, zatímco truhláři a další dělníci pracují dole.

Hlavní nádraží v Praze patří k nejvýznamnějším secesním památkám v Česku, je národní kulturní památkou. Kavárna byla původně odjezdová hala, později sloužila jako místo k posezení při čekání na vlak. Je charakteristická vysokou kupolí, jejíž stěny zdobí secesní motivy a sochy připomínající česká města, do nichž v době vzniku nádraží vedla dráha z Prahy. Interiéry vyzdobili sochaři Stanislav Sucharda a Ladislav Šaloun, autorem celé historické budovy je architekt Josef Fanta.

O budoucím nájemci prostoru nyní Grandi Stazioni jedná se třemi vážnými zájemci, uvedl mluvčí Martin Hamšík. Konkrétní jména firem do podpisu smlouvy zveřejňovat nechce. Společnost preferuje takového partnera, jehož projekt by odpovídal nabízenému prostoru. Musí ale zvolit i řešení, které v dohledné době umožní návratnost investic do rekonstrukce. Podmínkou je to, aby prostor nadále sloužil jako restaurační zařízení, doplnil.

Italská společnost Grandi Stazioni prostory hlavního nádraží opravuje od prosince 2006. V odbavovací hale vystavěla nové odbavovací centrum, eskalátory, výtahy a řadu obchodů. Výměnou za rekonstrukci hlavního nádraží získala od Českých drah možnost budovu nádraží komerčně využívat po dobu 30 let.

Ve výběrovém řízení na obnovu nádraží zvítězila v roce 2002. Rekonstrukce odbavovací haly měla podle společnosti vyjít na 1,15 miliardy korun, práce na Fantově kavárně si dosud vyžádaly desítky milionů korun, dodal Hamšík.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...