Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vyhazov pro šéfa dopravního podniku rozhněval odboráře. Vyhrožují stávkou

Jaroslav Ďuriš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Ďuriš. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Jaroslav Ďuriš končí oficiálně skončil jako generální ředitel pražského dopravního podniku. Ve čtvrtek dopoledne jej odvolalo představenstvo firmy, které Ďuriš ještě den předtím vedl. V čele tohoto orgánu jej ale vystřídal dosavadní vysoký manažer České pošty Martin Gillar.

Ve středu Gillara do představenstva zvolila dozorčí rada, která zároveň odvolala jeho předchůdce Ďuriše.

Podnik dočasně povede jeho dopravní ředitel Ladislav Urbánek. Dlouholetý manažer ale do čela firmy pravděpodobně nezamíří, počítá se spíše s výše zmíněným Gillarem.

Na personální bouři ve firmě nepříznivě zareagovali zástupci odborů, kteří vyhlásili stávkovou pohotovost. Důvodem je odvolání Jaroslava Ďuřiše. Odboráři se ve čtvrtek sešli na mimořádném jednání, znepokojila je možná destabilizace podniku.

Oficiální důvod: urychlení transformace

Vše oficiálně začalo ve středu tím, že dozorčí rada podniku vyslovila nesouhlas se směřováním podniku. Zároveň uvedla, že chce odvoláním Ďuriše urychlit transformaci největší městské firmy.

Následně doporučila představenstvu odvolat Ďuriše z pozice generálního ředitele. Společně s Ďurišem rada odvolala také místopředsedkyni představenstva a dosavadní ekonomickou ředitelku Magdalenu Češkovou.

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) následně poslal zaměstnancům dopis, ve kterém uvedl, že se jich změny v podniku nedotknou. Stejně tak se prý nebude propouštět ani nepřijdou o benefity.

Novými členy představenstva rada pak zvolila technického ředitele podniku Jana Šurovského a právě ředitele divize rozvoje a strategie České pošty Gillara. O něm se v médiích už ve středu objevily spekulace, že by měl nahradit Ďuriše v čele podniku.

Společnost provozuje tři linky metra o celkové délce 59,4 kilometru, dále 539,8 kilometru tramvajových tratí a 1798 kilometrů autobusových linek. Praha jeho fungování dotuje více než 11 miliardami ročně.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...