20. srpna 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Škoda prodává v Rusku víc aut než před sankcemi. Na Ukrajině je hůř

Výroba Škody Auto v Kvasinách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba Škody Auto v Kvasinách. | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Rusové si v červenci koupili víc aut značky Škoda než před rokem. Růst prodejů v Putinově zemi je poněkud překvapivý vzhledem k ekonomické nejistotě způsobené sankcemi USA a Evropské unie. Česká firma prodala v Rusku bezmála o čtyři procenta víc aut.

Červencové prodeje Škody Auto v Rusku jsou pro firmu z Mladé Boleslavi příjemným překvapením. Navzdory nedávno vyhlášeným sankcím ze strany západních zemích přibylo Rusů, kteří si pořídili nové auto s okřídleným šípem ve znaku.

Automobilka prodala v minulém měsíci na tamním trhu 7 100 vozů – to je o 3,8 procenta víc než ve stejném období loňského roku.

ČTĚTE TAKÉ:

„Značka Škoda na ruském trhu aktuálně posiluje podíl. Sankce nemají na Škodu Auto přímý vliv, o dopadech případných dalších sankcí nebudeme v tuto chvíli spekulovat,“ komentuje dění v Rusku mluvčí Škody Jozef Baláž.

Podle něj jsou zástupci firmy nadále v kontaktu s příslušnými úřady a situaci v Putinově zemi sledují.

Škoda Auto dováží do Ruska jen dvacet procent vozů, které na tamním trhu prodává. Ostatní auta montuje přímo v zemi. Auta vyrábí ve dvou závodech – v Nižném Novgorodu (modely Octavia a Yeti) a v Kaluze (modely Superb, Fabia a Rapid).

Na Ukrajině je hůř

Díky výrobě v Rusku se česká společnost nemusí tolik obávat opatření, o němž uvažují ruští politici. Jde o úplný nebo částečný zákaz dovozu aut ze zahraničí. O možném embargu v pondělí informoval ruský deník Vedomosti.

Zřetelný dopad na prodeje má napětí mezi Ruskem a Ukrajinou na druhou jmenovanou zemi. Za prvních sedm měsíců roku tam Škoda dodala 3 300 aut, zatímco za stejné období před rokem jich bylo 6 200. To je pokles o celých 46 procent.

„Náš partnerský závod v západoukrajinském Solomonovu přizpůsobuje produkci aktuální situaci,“ dodal mluvčí Škody Baláž. Připomíná ale, že propad na Ukrajině se výrazně nepromítá do celkových prodejů automobilky.

mipMichal Pavec

Najdete na Lidovky.cz