Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 23 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Správa železnic převezme hlavní nádraží, firma Grandi Stazioni u toho nebude

Knihkupectví ve vestibulu hlavního nádraží v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knihkupectví ve vestibulu hlavního nádraží v Praze. | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

PRAHA Společnost Grandi Stazioni se nezúčastní nedělní odpolední schůzky se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) kvůli předání pražského hlavního nádraží. Uvedl to její mluvčí Martin Hamšík. Firma trvá na tom, že k ukončení spolupráce s ní nemá správa železnice zákonný důvod. Mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský ale zdůraznil, že neúčastí zástupců Grandi Stazioni se na procesu převzetí nádraží nic nemění.

Smlouva italské společnosti na pronájem prostor vyprší o půlnoci. „Společnost Grandi Stazioni již v sobotu odpověděla na dopis SŽDC, vyzývající ke schůzce dnes v 16:00 na hlavním nádraží, že k takovému jednání vzhledem k trvaní smlouvy nevidíme žádné právní důvody,“ uvedl Hamšík. Firma podle něho oznámí další postup v pondělí.

Podle Ptačinského nebude mít tento krok na převzetí nádraží žádný vliv. „To, že se zástupci firmy nedostaví, spíše tak nějak symbolizuje proces předávání z jejich strany,“ sdělil Ptačinský. Správa odpoledne sdělí postup, který bude následovat. „Mohl by třeba padnout i případný termín další schůzky,“ podotkl. Zúčastnit by se v neděli měl i ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Grandi Stazioni již dříve uvedla, že pokud SŽDC společnost z objektu vypoví, bude požadovat 1,2 miliardy korun jako kompenzaci za rekonstrukci odbavovací haly a rovněž náhradu za ušlý zisk z dalších 30 let provozu nádraží.

Právě o 30 let by se podle SŽDC měla smlouva s Grandi Stazioni automaticky prodloužit, kdyby společnost do dnešní půlnoci stihla zrekonstruovat nádraží včetně historické Fantovy budovy. Z ní ale společnost za 13 let zrekonstruovala jen vnitřek centrální části s takzvanou Fantovou kavárnou. Boční trakty včetně fasády památkově chráněného secesního objektu dosud na opravy čekají.

Knihkupectví ve vestibulu hlavního nádraží v Praze.
Vestibul hlavního nádraží v Praze.

Správa železnic minulý týden uvedla, že převzetí objektu provoz nádraží neovlivní a cestující jej nepoznají. Od dnešního odpoledne budou na nádraží pracovníci ze správy majetku SŽDC, aby mohli řešit případně dotazy například provozovatelů obchodů a zajistili bezproblémový přechod objektu Správu objektu má na starosti společnost ISS, se kterou už státní správce železnic o průběhu převzetí nádraží jednal. Zároveň SŽDC oslovila nájemníky, s nimiž chce jednat o prodloužení nájemních smluv.

Grandi Stazioni do letošního června většinově vlastnily italské dráhy. Nově firmu vlastní francouzský investiční fond Antin a italská investorská skupina Borletti Group. Předloni česká pobočka Grandi Stazioni hospodařila se ziskem 54 milionů korun při výnosech přesahujících 144 milionů korun.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!