Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Italská firma, která pronajímá prostory na hlavním nádraží, mění majitele

Hlavní nádraží. foto: Lidové noviny

ŘÍM - Italská investorská skupina Borletti Group a specializovaný francouzský fond Antin získají za 953 milionů eur (25,8 miliardy korun) italskou společnost Grandi Stazioni Retail. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Grandi Stazioni Retail pronajímá komerční a reklamní prostory na velkých železničních nádražích v Itálii, působí ale i v České republice. Prodej firmy je součástí plánu privatizace, která má pomoci vládě premiéra Mattea Renziho snížit obrovský státní dluh.
  19:57

V Grandi Stazioni doposud vlastnila 60procentní podíl italská státní železniční společnost Ferrovie dello Stato, zbývajících 40 procent pak soukromý investiční fond Eurostazioni. Součástí nabídky je rovněž převzetí dluhu ve výši 191,5 milionu eur.

Zůstane Italům hlavní nádraží? České dráhy předaly citlivou věc správě železnic

Zájem o firmu vyjádřilo mnoho dalších firem. Byly mezi nimi soukromé investiční společnosti Lone Star, BC Partners, Terra Firma nebo Deutsche Asset Management, která se spojila s ATP a Poste Vita.

Společnost Grandi Stazioni Retail byla v rámci příprav na privatizaci vyčleněna z firmy Grandi Stazioni. Má na starosti mimo jiné využití komerčních a reklamních prostor na 14 nádražích v Itálii a dvou v České republice, konkrétně na Hlavním nádraží v Praze a na nádraží v Mariánských Lázních, uvedla již dříve společnost Grandi Stazioni na svých internetových stránkách.

Grandi Stazioni v roce 2002 získala od Českých drah kontrakty na modernizaci a provoz Hlavního nádraží v Praze a nádraží v Mariánských Lázních a Karlových Varech.

Autor: